Мода

Миуча Прада на 70 – модата, която познаваме всички

Всички имитират Миуча, тя – никого

Миуча Прада на 70 – модата, която познаваме всички

Онова, което носим днес, е измислено от Миуча Прада. С интелигентност, хумор, смелост и въображение, безпрецедентни в света на модата. Всички имитират Миуча, тя – никого. И ако имате у дома си поне една раница, която така добре замества дамската чанта, обичате удобните обувки на платформа, широките якета или просто не ви интересува как изглеждате, защото това е суета – Прада е вашият човек.

„Надявам се моите дрехи да направят живота на жените по-удобен, да ги накарат да се чувстват по-щастливи. Не обезателно по-красиви, а просто по-самоуверени.“

Миуча Прада е трето поколение дизайнер в семейството. Fratelli Prada – Братята Прада – се нарича компанията, основана през 1913 година от братята Марио и Мартино – техният фамилен магазин в галерията "Виторио Емануеле" в Милано още е семейна собственост. Те смятали, че жените са напълно безполезни в бизнеса, но по ирония на съдбата синовете им така и не пожелали да продължат семейното производство на кожени изделия и с него се захващат дъщерите им Луиза и Нанда. А внучката им Миуча Прада прави от семейния бизнес световна империя.

Бунтарка по природа, младата Миуча няма ни най-малко намерение да подхваща бизнес или да се занимава с мода – досадни буржоазни занимания. Тя завършва политология в Милано, като дори влиза в комунистическата партия и участва в бунтове и стачки в края на 60-те и началото на 70-те години. Слуховете твърдят, че ходи по барикадите облечена в Ив Сен Лоран или комбинира мъжки тренчкот с високи обувки:

 „Не исках да изглеждам като всеки друг в тълпата“,  казва тя.

Това е кредо на модната й империя и до днес. След завършване на университета Миуча изведнъж решава нещо съвсем друго – записва се да учи пантомима в миланския театър Пиколо, където за пет години усвоява това изкуство, така полезно за работата й в модата – абсолютна дисциплина, самоконтрол и изразяване на всякакви емоции с езика на тялото.

    Има още...


Годината е 1984 и Миуча не може да си намери удобна и непретенциозна чанта. Онова, което се предлага, е претенциозно, тежко, формално, елегантно – все неща, които тя не харесва. И се появява ето тази раница:

Да направи раница, при това от найлон, по онова време е чиста лудост. Рискът е голям, но се оказва оправдан. Зад това смело и мъдро решение стои безпогрешният дизайнерски усет на Миуча Прада и един мъж. Името му е Патрицио Бертели и двамата се запознават покрай работата си. Неофициалната версия гласи, че Бертели продава фалшификати на скъпи чанти, но Миуча се влюбва в него и вместо да го даде под съд, заживява с него.

Един брак и двама сина по-късно именно Бертели (Миуча никога не го нарича Патрицио) е този, който решава, че е време да започнат да правят дрехи. Отначало Миуча отказва да бъде дизайнер, но когато Бертели я заплашва, че ще доведе външен човек, тя се съгласява.

Вторият най-важен мъж в империята Прада се казва Фабио Замбернарди. Той работи за Прада от 1981 година и формално е директор по дизайна на Prada и Miu Miu, но по неговите думи „превежда езика на мисис Прада на човешки език“.

Защото Миуча не казва на екипа си неща като „този сезон ще правим плисирани поли“, тя казва: „Днес съм Pussy Riot“.

В много отношения Миуча Прада е напълно нормална, непретенциозна жена, която просто създава красота. Тя не се срамува да признае, че киното я вдъхновява повече от живописта. Казва, че когато мисли върху моделите за Miu Miu, винаги прави онова, което й хрумне спонтанно. Ако го премисли три пъти, значи не става.

На Миуча Прада дължим повече неща в модата, отколкото изобщо си даваме сметка. На първо място тя първа започва да прави дрехи, които са откровено удобни, а не елегантни и стават за носене, а не са "концептуални" или напълно безформени. Тя първа експериментира с индустриални материи, строг милитъри дизайн, униформи, от години прави в една и съща стилистика мъжките и женските си колекции. Мрази вечерните дрехи и изобщо идеята жените да се преобличат за вечерта й се струва дълбоко старомодна. Ето защо, ако прави вечерни дрехи, експериментира с материите или просто търси необичайни решения – например странни комбинации.

Един от нейните съвети: „носете пуловер с тиара“.

Семейство Прада са свързани с изкуството трайно и отдавна. Едноименният им фонд подкрепя изкуството, а музеят в Милано, разположен в преправена от Рем Колхас фабрика, е един от най-добрите в града.

С естетиката на Прада е свързан изразът ugly cool, който се превежда и като „добре изглеждаща грозна жена“, за което всички ние, които не приличаме на моделите от списанията, трябва да сме й вечно благодарни.

Облечени с поли на банани, блузи с маймунки, дъждобрани от латекс или огромни брошки на ревера, видими отдалече или напълно невидими, с удобните си почти мъжки дрехи – всички ние сме част от света на Прада такива, каквито тя иска да бъдат всички жени – умни и силни. Като самата нея.

Знаете ли коя е жената, вдъхновила "Закуска в Тифани"?