Мода

Мода срещу природа: Отношения на живот и смърт

Средният живот на всяка дреха на този свят е 4 (четири!) обличания.

Модата е втората най-замърсяваща света индустрия, знаете ли това? И катастрофалните последици от взаимоотношенията мода-природа касаят абсолютно всички.

Средният живот на всяка дреха на този свят е 4 (четири!) обличания. Производството на дрехи се е удвоило от 2000 г. досега. Само не си мислете, че решавате този въпрос с липсата на интерес към онова, което е модерно, или като носите само джинси, тениски и обикновено яке. Именно тези вещи са сред най-неекологичните и отровни в целия моден спектър. Само за производството на една проста тениска се използват 270 литра вода, а за чифт джинси – 7 000 литра.

Всички тези, както и много други напълно неочаквани и впечатляващи факти и илюстрации към тях, са част от изложбата „Fashioned from Nature“ в музея „Виктория и Албърт“ в Лондон, която може да бъде видяна до следващата зима.

Традиционно изложбите в отдела за мода на музея са разположени на два етажа, като този път те разделят миналото от настоящето. На първия етаж на експозицията са показани образци на дрехи, тъкани и технологии от времената, когато модата не е била индустрия. От една страна, тогава всички материали, от които се изработвали и с които се оцветявали тъканите, са природни. От друга, противно на съвременното връщане към всичко „естествено“ и „природно“, немалко от оцветителите и съставките за трайност на боите са силно отровни и дори канцерогенни.

Известно е, че приказките за „лудите шапкари“, отглас от които виждаме в приключенията на Алиса, се дължат на факта, че производството на шапки било толкова отровно, че наистина увреждало психиката. Затова пък част от експозицията е посветена и на вдъхновението, което природата е била и продължава да бъде – красотата на растенията, изяществото на формите и цветовете са възпроизвеждани в бродерии и рисунки по дрехите до най-малкия детайл. Тук е и роклята с украса от крила на бръмбари, за която сме писали.

Вторият етаж започва с възстановка на протест срещу използването на кожи и замърсяването от модната индустрия. Повечето експонати обаче са алтернативни решения, доказали своята ефективност и безвредност за околната среда. Много модни къщи инвестират усилено в намирането на такива. Например тази година в Амстердам компанията G-Star RAW е представила колекция от деним, която е произведена без разход на вода, с 0% химическо замърсяване и изцяло рециклируема. Впрочем 94% от дрехите, които носим, могат да се рециклират, не забравяйте това.

Стела Маккартни има свой собствен малък раздел от изложбата. Тя е може би единственият дизайнер в света на луксозните стоки, който


от 2001 г. насам никога не е правил компромиси с принципите си – всички нейни продукти са без животински съставки, включително кожа, от рециклирани материали и не вредят на околната среда.

Материалите на бъдещето са повече от любопитни. Вече могат да се произвеждат прекрасни дрехи от хартия, преработена пластмаса, отпадъци от дървообработващата промишленост, корени на трева, неизползван нискокачествен кашмир или остатъци от производството на коприна.

Разбира се, природата винаги ще си остане основно вдъхновение за дизайнерите, но например тази леопардова рокля на Жан Пол Готие цялата е избродирана от много ситни мъниста.

И накрая нека не забравяме, че огромна част от дрехите по света, особено тези във fast fashion сегмента, се произвеждат в най-бедните страни при крайно нездравословни условия, както и че през 2025 г. 1.8 милиарда души по света ще страдат от недостиг на вода. Затова преди да купим импулсивно следващата евтина и ненужна дреха, нека спрем за миг и решим дали всъщност не заслужаваме нещо по-скъпо, по-качествено и по-трайно.