Мода

От Сомалия до Норвегия – мисията на една стрийт стайл звезда с хиджаб

Едно момиче в света на модата

През последните няколко години различността и ярката индивидуалност на моделите в модната индустрия се насърчава, независимо от цвета на кожата или религиозната им принадлежност. Вече сме ви разказвали за момичета като Халима Ейдън и Угбад Абди, които и на модния подиум, и пред фотообектива не се разделят със своя хиджаб, независимо дали това ще се възприеме добре, или не.

Това важи и за Рауда, 28-годишния сомалийски модел, за когото ще ви разкажем днес. „През по-голямата част от детството ми цветът на кожата ми и моят хиджаб не се възприемаха добре и винаги трябваше да се защитавам за начина, по който изглеждам, а това може да бъде доста изтощително”, признава тя пред британския Vogue. Рауда, която на 8-годишна възраст се премества от Сомалия в Норвегия и която не само е модел, но и се превърна в стрийт стайл звезда (да, ако не я следвате в Инстаграм, направете го!), работи като психолог с хора с умствена изостаналост. Едно смело момиче, което използва модата и популярността си, за да говори за маргиналните общности, особено за онези, на които не се дава възможност да бъдат чути, и чиято мисия е да направи модната индустрия още по-приемаща различните.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от Rawdah (@rawdis) на

Когато на фотосесия усети, че в екипа има хора, които се чувстват некомфортно заради това, че тя е мюсюлманка, се опитва да говори открито за религията си и да отговаря на всякакви въпроси. И ако сега изборът да носи хиджаб по-скоро й носи позитиви, то като дете приемането на този избор й коства ежедневен тормоз в училище. Въпреки това Рауда не се отказва от него:

„Не можех да повярвам, че някой може да накара друг човек да се чувства толкова унизен само заради избора, който е направил.“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от Rawdah (@rawdis) на

Днес хиджабите, които носи (често цветни и в невероятни принтове), са не само външен израз на религиозните й вярвания, но показват и любовта й към модата. А скандинавската елегантност несъмнено е повлияла доста на безупречния й стил. Израснала в бежански лагер, като малка тя можела да си купува дрехи веднъж годишно. Сега може да си позволи много повече и иска да покаже, че изборът й да носи хиджаб, не означава, че не може да бъде модерна. А дали това не противоречи на вярата й? „Не, моят Бог обича красивите неща“, готова е да се защити Рауда. Тя иска да вдъхнови не само другите мюсюлмански момичета, но и работещите модели, които според нея трябва да отстояват ценностите си и да поставят граници, когато това е необходимо, особено по време на снимки.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от Rawdah (@rawdis) на

Рауда се опитва да разбие стандартите за красота, но често повдига и темата за различната сексуалност – тя признава, че в по-ранна възраст се е възприемала като хомосексуална. Доста смело за момиче с нейната религия, нали? „Трябва да бъдем открити – категорична е тя. – Би трябвало да мога спокойно да заявява коя съм аз и това би трябвало да се приеме нормално.“ Но осъзнава, че няма как да спечели всички битки и понякога се налага да замълчи. Затова пък вярата й помага да приема неприемането по-лесно, дори и когато някой пийнал човек на поредното модно парти я възприема единствено като „още един екзотичен модел“. Дали Рауда ще успее да промени и това, бъдещето ще покаже, защото очевидно и в модната индустрия все още има много стереотипи, които трябва да бъдат пречупени.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от Rawdah (@rawdis) на

 

Майе Мъск: една вдъхновяваща жена на 71