Мода

Великите дизайнери в театъра

Вивиан Уестууд, Кристиан Диор, Джон Галиано, Джулиен Макдоналд, Алекзандър Маккуин, Прабал Гурунг – това е само началото на дългия списък от модни дизайнери, работили за театъра и балета през годините.

Великите дизайнери в театъра

[[more]] Вивиан Уестууд, Кристиан Диор, Джон Галиано, Джулиен Макдоналд, Алекзандър Маккуин, Прабал Гурунг – това е само началото на дългия списък от модни дизайнери, работили за театъра и балета през годините и измислили костюми, надживели постановките и намерили място в музеите.

Докато гледах церемонията за връчване на наградите „Икар“, се замислих защо няма отделна награда за театрални костюми? У нас ги приемат за част от сценографията, а всъщност те са продължение не на декора, а на актьора, вдъхвайки душа на неговия герой и разкривайки характера му. Неслучайно дизайнерите често работят, вдъхновени именно от актьорите.

Ето някои от най-знаменитите примери за сътрудничество между модата и театъра.

 

Коко Шанел

Великата Коко била първа и в това – да работи за театъра, създавайки през 1922 г. костюмите за постановката „Антигона“ на своя приятел Жан Кокто. По-късно Шанел създала костюмите и за балета „Синият влак“ с либрето на Кокто, поставен от Дягилев и Нижински. Впрочем наследникът на Коко в модна къща Chanel, неподражаемият Лагерфелд, също е създател на костюмите за няколко балетни постановки.

 

Ив Сен Лоран

Хореографът Ролан Пети бил този, който убедил Ив Сен Лоран да работи за балета. Това станало почти случайно – Ролан Пети бил женен за знаменитата балерина Зизи Жанмер и когато я запознал с Ив Сен Лоран, той я харесал толкова много, че започнал да прави костюми за всичките й роли. Зизи била една от неговите музи години наред.

 

Джани Версаче

Този дизайнер, чиито откровено сексапилни и крещящи модели са толкова далече от класиката, всъщност бил посветен на балета. Версаче създал костюмите за балета The Legend of Joseph в Ла Скала и правел моделите за балетите на Морис Бежар до самата си смърт. Най-известните и до днес дрехи на модна къща Versace – металните плетки – били представени за първи път на сцената на Парижката опера.

 

Юбер дьо Живанши

Дядото на Живанши шиел костюмите за Парижката опера, така че дизайнерът в някакъв смисъл продължил семейния бизнес. Когато през 1997 г. Болшой театър предложил на Живанши да създаде костюмите за постановката „Жизел“, той отишъл в архива на операта в Париж, намерил моделите от първата постановка на балета през 1840 г. и направил роклите максимално близки до оригиналните.


 Стефано Пилати

Дизайнерът на Дзеня и бивш на Ив Сен Лоран, е създател на костюмите за постановката „Предателство“ на Харолд Пинтър. Причината е изпълнителката на главната роля – Кристин Скот Томас – стара приятелка и муза на дизайнера. Именно нейните костюми измислил Пилати.

 

Албер Елбаз

Дизайнерът на Lanvin обича да казва, че създава красиви дрехи за истински жени. Съвсем в унисон с тази максима, Елбаз е дизайнерът на костюмите на Жулиет Бинош за постановката „Мадмоазел Жоли“ по Стриндберг.

 

Рикардо Тиши

Това е последното по дата партньорство на голям дизайнер с театъра. Рикардо Тиши от Givenchy е автор на костюмите за балета „Болеро“, който се играе в Парижката опера. Декорите са дело на знаменитата Марина Абрамович, близка приятелка на дизайнера. Именно тя го убедила да участва с идеи за костюмите. Танцьорите са облечени в трика с телесен цвят, върху които са изрисувани скелети, а надолу са с прозрачни поли. Ефектът е толкова необичаен и красив, че на премиерата публиката аплодирала на крака.