Мода

Животът започва там, където свършва съвършенството

Тя ненавижда симетрията. Задачата на живота й – да създава вещи, които никога преди не са съществували. И го прави успешно вече половин век.

Тя ненавижда симетрията. Задачата на живота й – да създава вещи, които никога преди не са съществували. И го прави успешно вече половин век.

Рей Кавакубо е една от най-знаменитите и едновременно непознати жени в модата. Дрехите й са вдъхновение за поколения дизайнери, изложби за нея са правили най-големите музеи по света, но тя и до днес не говори друг език освен японски, живее в пълна анонимност и си почива, като бере рози в България.

Рей Кавакубо е родена през 1942 г. в Токио и нейният пръв модел за независима жена е майка й. Двете напускат дома на баща й, защото той не разрешава жена му да работи. Самата Рей започва кариерата си на стилист още докато е в университета, където не учи мода, а литература и изкуство. Вероятно това е една от причините работата й като дизайнер никога да не зависи от стилове или чуждо мнение.

„Аз просто правя онова, което смятам за стилно и красиво. Случи се така, че гледната ми точка не съвпада с ничия друга.“

През 1969 г. Рей създава модната си къща Comme Des Garçons (в превод: „като момчетата“). Името е красноречиво – целта й не е момичетата да съблазняват и да са „сладки“, а просто да им е удобно и да могат да се движат свободно. За този половин век Рей Кавакубо не е създала нито един модел обувки на висок ток и никоя манекенка на нейно ревю не е носила такива.

Когато Рей Кавакубо започва кариерата си в Япония, изборът й е посрещнат с пълно неразбиране от консервативното японско общество. Избирайки творчеството и кариерата пред това да създаде семейство и да има деца, Кавабуко, изглежда, ядосва много хора. Самата тя казва, че и до днес гневът е сред основните мотиви в творчеството й.

През 70-те години на миналия век Рей има романтична и творческа връзка с Йоджи Ямамото. Двамата правят дебюта си в Париж през 1981 г., като представят отделно колекциите си, шокирайки еднакво силно модната публика. „Пост ядрен шик“ е сред по-умерените определения.

Наричат почитателките на Comme Des Garçons „ято врани“, защото винаги са облечени в черно.

Това обаче не спира Кавакубо и постепенно тя се превръща в най-влиятелния глас в съвременния деконструктивизъм в модата. Мартин Марджела, Ан Демелемюстер и Хелмут Ланг признават, че са се учили от нея. Днес критиците казват, че следи от Кавакубо има във всяка втора колекция на модните къщи по света.

Самата Рей не се интересува от това. Тя казва, че


създава колекциите си, като започва със забравяне – забравя всичко, което е правила или измислила досега, и започва от нулата. Дали ще представя пуловери с огромни дупки, две палта зашити едно за друго, обърнати навън с шевовете дрехи или натъпкани с подплънки силуети от прочутата „гърбава“ колекция – със сигурност никога не може да объркате дрехите на Рей Кавакубо. Никой не знае как се създават платовете й – понякога ги заравя в земята, за да ги състари, друг път ги слага на слънце, за да избелеят, освен това купува много стари тъкачни станове и работи с тях.

Рей има пълен контрол върху творчеството си заедно със своя спътник, съпруг и преводач Адриан Йофе. Тя контролира всичко – от това в какви помещения ще са магазините й до разположението на логото в списанията. Помощта й за младите дизайнери и художници е огромна и напълно реална – за разлика от големите модни къщи, които ги наемат на работа и експлоатират таланта им, Рей им дава свобода на изява на територията на Dove Street Market – основаното от нея пространство за мода и изкуство, или ги взима под шапката на Comme Des Garçons, където в момента има близо 20 марки. Творенията й не са винаги смахнати и недостъпни. Сигурно познавате тази емблема:

Това е Comme Des Garçons – модата за момичета, които също като Рей Кавакубо предпочитат да гледат само напред. „Животът започва там, където свършва съвършенството“, казва тя. Не можем да не се съгласим.