Момичешки тайни

10 причини за кожата, която никой не иска

Никой не е застрахован.

10 причини за кожата, която никой не иска

Какво причинява пъпките по лицето (врата, деколтето, гърба), е въпрос с много отговори. Не може да се каже, че едно конкретно нещо причинява акне, както не може да се твърди, че има хора, които са имунизирани срещу появата на пъпки. Дори холивудските звезди и супермодели имат акне.

Сред множеството фактори, които играят роля, е и генетичният, който има връзка с това как тялото ни реагира на различни хормони, чиито нива могат да отворят вратата за акне. Но като се изключат те, пъпките следват схема, рутина, която някои хора несъзнателно или пък от неинформираност повтарят и която задълбочава и без друго този досаден проблем. 

Около акнето така или иначе витаят доста митове, но трябва да знаете едно нещо. Повтаряме го винаги, когато говорим и тук за акне – първата стъпка е изграждането на правилен козметичен режим. В това отношение ние винаги препоръчваме серията DERMOPURE на Eucerin, включваща базисните продукти, като някои от тях могат да бъдат комбинирани и с медикаментозно лечение, ако се установи, че има нужда от такова. 

Ето и кои са десетте основни причинителя на акне.


Хормоните.
Когато нивото на андрогените се покачи, което при момичетата и момчетата става през пубертета, подкожните мастни жлези се разширяват и произвеждат повече себум/мазнини. Твърде много себум уврежда клетъчните стени на порите, което позволява развитието на бактерии. Подобен ефект имат и хормоналните промени по време на менструация, бременност и използването на перорални контрацептиви, които повлияват върху себума и могат да причинят акне (или повторната му поява).

Генетични фактори.
Има доказателства, че акнето е свързано с гените и че се предава по наследство. Ако и двамата родители са имали акне, е много вероятно детето им също да е предразположено към акне. 

Лекарства.
Лекарствата, които съдържат андрогени, кортикостероиди или литий, влошават акнето.

Стрес и тревожност.
На всички са ни излизали пъпки от "нерви". Психологическият и емоционалният стрес пряко засягат нивата на хормони като кортизол и адреналин, което прави акнето по-лошо. Тези стрес хормони в крайна сметка стимулират появата на акне. Начините за справяне със стреса по принцип са много необходими и важни за здравето, а в частност биха допринесли за разрешаване и на този проблем.

Разкрасяващи продукти с мазна основа.
Гримове, овлажняващи кремове, лосиони и продукти за коса, които съдържат сулфати, силикони и др., може да запушат порите на кожата. Най-правилно е да потърсите некомедонна козметика (важи и за слънцезащитните продукти). Имайте предвид, че някои съставки на перилните препарати също могат да раздразнят чувствителна кожа. 

Начин на хранене.
Макар дълго време да се смяташе, че консумирането на мазни храни и шоколад е най-големият враг, то проучвания установяват по-скоро пряката връзка между високогликемична/високопротеинова диета и акне. С правилен начин на хранене можете да повлияете върху акнето. 

Брадата на партньора ви. 
Мъже с бради може и да са неустоимо секси, но триенето между гладкото лице и наболата брада стимулира подкожните мастни жлези да произвеждат мазнини. 

Изстискването на пъпките.
Това е... голяма грешка. Най-лесният начин да развиете бактериална инфекция в дълбочина и да я разнесете, е като си изстисквате пъпките. Също така вероятността да ви останат белези, е голяма. Колкото и големи "майстори" да сте или да имате такива около себе си, не го правете.

Много слънце.
Слънчевите изгаряния причиняват изсъхване на кожата, което, от своя страна, задейства защитен механизъм – производството на повече мазнини за компенсация. А това води до акне.

Честото пипане на лицето.
Не е добра идея нито да си пипате много лицето с ръце, нито да държите мобилни телефони, качулки, шапки, шлемове, високи яки и т.н. в чест досег с лицето си. Това може да причини възпаления, запушване на порите и в крайна сметка пъпки. 

С подкрепата на Eucerin