Момичешки тайни

3 белега, че сте били жертва на нарцисист

Справянето от лош опит с нарцисист може да отнеме много време и изисква изграждане на реалността от нулата

3 белега, че сте били жертва на нарцисист

Снимка: Pixabay

Подобно на посттравматичното стресово разстройство, пост нарцистичното разстройство (PNSD) е състояние, което възниква, след като човек е живял в непосредствена близост до нарцистична личност. Този опит може да бъде изключително натоварващ, уморителен и объркващ и като усещане доста се доближава до газлайтинг. Нарцисистите са склонни да бъдат изключително злоупотребяващи и често биха запалили жертвите си, вместо да опитат да ги разберат и зачетат. 

След среща с такъв човек, лесно е да се почувстваш безпомощен, тревожен, гневен или депресиран. Травмата е лична, но не изчезва, ако не я. Травмата е лична, но не изчезва, ако не я признаем. Когато я пренебрегваме, тихите писъци продължават вътре в нас, а за някои това може да е истински плен на емоциите.

Ако сред вашите близки и познати има нуждаещи се от помощ насочете ги към FB групата „НЕ СИ САМА - Заедно срещу Насилието“, създадена с цел да покаже подкрепа за хилядите жени в България, които са принудени да страдат, да търпят, да се крият, да премълчават, да се срамуват и да плачат всеки път, когато биват тормозени, бити, унижавани… 

Ето и 3 основни признака за постнарцистично стресово разстройство и е добре да можем да ги разпознаваме:

1. Не можете да се измъкнете от емоциите от миналото

Подобно на пост травматичното стресово разстройство, пост нарцистичното разстройство също може да накара жертвата да има постоянни ретроспекции към времето, прекарано с този човек, но не само за хубавите моменти. Това може да се случва по много начини. Има неща, наречени „тригери“, които могат да бъдат всякакви неща. Тези активатори карат човек да се връща в ретроспекция към времето, което е прекарвало с нарцисиста.

Според Комитета за обществено образование към Кралския колеж на психиатрите, усещането е като да откривате, че преживявате отново събитието отново и отново. Това може да са и нощни кошмари, които да са толкова реалистични, че да сне можете да се измъкнете от емоцията. Активатори могат да бъдат миризми, определени места, поведение или дори определени звуци или думи.

Това може да доведе до крайна параноя, при която жертвите се чудят дали хората около тях ги манипулират. Може да изглежда, че играят игра, която просто не могат да спечелят, дори ако никой около тях няма скрит мотив.

2. Бягство от реалността

Жертвите на нарцисиста може да избягват много неща, така, както нарцисистите са склонни да използват манипулация и гняв, за да държат жертвата си под контрол. Дори след като оцелелият се освободи от нарцисиста, той все още може да проявява атаките си под формата на избягване от реалността

Често пъти оцелелите ще избягват неща, които им напомнят за гнева на нарцисиста или неща, които не им е било позволено да правят.

Те могат да станат емоционално бягащи.

Хората, които са жертви на нарцисист, често ще бъдат подтиквани да вярват, че техните емоции са вредни за нарцисиста. Това може да накара някой, развил пост нарцистично личностно разстройство да избяга от емоциите си, защото трябваше да се научи да не чувства нищо. Само така жертвата мисли, че ще оцелее. 

3. Параноя, паника, депресия

Един от основните симптоми както на пост травматичното стресово разстройство, а и на пост нарцистичното разстройство е изключителната трудност, която жертвите изпитват при връщане към нормалния живот. За човек, който се опитва да се върне към ежедневния живот, след като е живял с нарцисист, това може да включва всичко - от параноя до пристъпи на паника и депресия. Животът с нарцисист може да бъде изключително опустошителен и промяната на първо място трябва да включва промени в очакванията за ежедневния живот.

Оцелелите от лош опит с нарцисист трябва да се научат да се адаптират към „новото нормално“. Това може да отключи пристъпи на паника или да поставят под въпрос собствените си спомени и наблюдения.

Но има добри новини. Според Mayo Clinic, "Повечето хора, които преминават през травматични събития, може да имат временни затруднения с приспособяването, но с времето и добрата грижа за себе си, те обикновено се справят. Просто времето на адаптация е различно за всяка психика и за всяка отделна личност. 

Как да помогнем... 


Как да помогнем на някой, страдащ от PNSD

Познаването на симптомите на PNSD може да бъде изключително полезно, особено когато се опитвате да разберете какво може да се направи. Ето няколко начина да улесните живота на такива хора за прехода им от живот с нарцисист към нормален спокоен живот. 

1. Слушайте

Оцелелите ще искат да кажат истината си такава, каквато я помнят. Позволете им да говорят. Слушайте ги и потвърдете това, което казват. Използвайте активно слушане. Не прекъсвайте, но се опитайте да повторите това, което чувате, за да сте сигурни, че разбирате. Нека разговорът приключи, ако стане твърде интензивен.

Уверете се, говорителят знае, че го чувате. Може да бъде изключително ценно за лечебния процес жертвата да се почувства изслушана.

2. Потвърдете емоциите си

Емоциите може да са във всичко, което жертвата преживява. Но емоциите не са „добри“ или „лоши“. Те са неутрални и важни за нашето оцеляване. Ако жертвата ви каже, че се чувства ядосан, наранен или уплашен, изслушайте го и приемете чувствата му. Дори ако емоцията не е подходяща за ситуацията, оцелелите често трябва да се научат отново как да използват емоциите си и докъде има приемлива граница на поведение.

3. Подкрепете ги

Хората, които излизат от връзка или жизнена ситуация с нарцисист, често трябва да изградят своя нова система за подкрепа от нулата. Да сте там за тях ще означава повече, отколкото можете да си представите. Понякога всичко, от което се нуждаят, е някой да бъде до тях, когато нещата тръгнат на зле. Дори ако сте там, само за да изслушате, вие ще промените света.

И не забравяйте има място, на което всеки, който има нужда, може са получи подкрепа и помощ - FB групата „НЕ СИ САМА - Заедно срещу Насилието“.