Момичешки тайни

3 начина да управляваме сметките си, за да пътуваме повече

Да се погрижим за личния си бюджет

С всяко скролване в нюзфийда ми в Инстаграм желанието ми за пътуване се увеличава. Толкова много приказни места и толкова малко време да ги опознаем. Толкова много уютни кафенета, книжарници и красиви плажове и толкова недостижими изглеждат понякога. Особено в миговете, когато отново съм пред заплата, а последните пари са похарчени за обувките, които толкова дълго чаках да намалят. Но такива сме понякога момичетата – готови сме да останем без вечеря, но не и да отидем на първа среща, без да сме сложили най-ослепителните си доспехи. Има начини обаче да бъдем по-практични в личното си бюджетиране и в края на месеца доволно да потриваме ръце заради сумата, която имаме в картата си. Какво можем да правим?

Опит за спестяване

Да, изглежда почти невъзможно, но пък няколко опита никога не са излишни. Независимо от доходите, които имаме, можем да се опитаме да отделяме по малко в свой личен фонд, който да остава в сметката ни. Можем да си направим и отделна, като много банки предлагат услуга тип „спестовна програма“. С пътуванията можем да правим същото – да започнем с по-близки дестинации, до които има low cost полети и добри и уютни хостели за нощуване, било то и само за един дълъг уикенд, което няма да натежи толкова много на бюджета ни. Нова година в Берлин или рожден ден в Милано? Май е достатъчно мотивиращо да се лишим от някоя излишна дреха, която ще облечем точно един път. Защото понякога спестяването не е задължително да бъде свързано с крайни лишения.

Опция кредитна карта

Човек и добре да живее, се оказва с празна сметка и добра инвестиция с гардероба си ала Кари Брадшоу в „Сексът и градът“. Нищо, че си представяме как разхождаме любимите си дрехи от него в романтичния Париж. В представите ни винаги всичко е съвършено, като във филм. И аз обичам кредитната си карта, но умишлено съм й сложила определен лимит, за да не се изкушавам от шопинг находки при поредната следобедна разходка в неделя, от която се прибирам с нещо ново от любима марка или с поредната прахосъбирачка за дома, която може би следващото лято ще стои добре на терасата ми. Може би.

Затова по-внимателно с кредитната карта! От нея обаче си заслужава повече да инвестираме в пътуване. Нещо, което понякога правя. Особено ако личният фонд още е на нулата, а има страхотен концерт в Букурещ, на който ни се иска да отидем. Ей го къде е, нали? Ако в този случай използваме кредитната си карта обаче, е добре след това възможно най-бързо да възстановим сумата по нея, за да не се чувстваме задължени към банката и да преминем отново към личния спестовен фонд.

Смяна на банката

Случва се понякога да не сме доволни от банката, която обслужва сметката ни, или имаме нужда да отворим допълнителна, или откриваме напълно нова платежна сметка, а може би просто от работното ни място имат изискване точно къде да бъде превеждана заплатата ни. Ситуации, които могат да се окажат решаващи за личния ни бюджет, но и често могат да бъдат крайно натоварващи, а и да ни костват излишни разходи, усложнения и най-вече – ценно време. Ако сте изпаднали в поредния казус пред някое гише и ви карат да платите поредната такса, е добре да знаете, че в ЕС е приета Директива, която е в сила и в България. Тя гарантира по-голяма защита и прозрачност на информацията относно всички банкови услуги, от които имаме нужда.

Нещо повече – можем да получим информация как да се справим с конкретна ситуация, как точно да подадем жалба, ако се наложи, и какви са правата ни в тези ситуации. Освен това осигурява наличието на поне един независим сайт, на който могат да се сравняват таксите на отделните банки във всяка държава членка, а ако по време на прехвърлянето, се наложи да направим разходи, тъй като банката е пропуснала краен срок (например да анулира плащане) или е извършила грешка, тя трябва да възстанови тези разходи.

Затова и при пътуване, и при банкиране е добре да знаем, че #yourEUright!

С подкрепата на Европейската комисия и международната кампания "Имаш право"

Как да се чувстваме по-защитени по време на път