Момичешки тайни

4 причини да изпием още една чаша кафе (и 3 да я отложим)

Клеър Колинс, професор по хранене и диететика в Университета на Нюкасъл, Великобритания, представя накратко обобщените си изводи от десетки изследвания на връзката между здравето и консумацията на кафе

4 причини да изпием още една чаша кафе (и 3 да я отложим)

Клеър Колинс, професор по хранене и диететика в Университета на Нюкасъл, Великобритания, представя накратко в TheConversation.com обобщените си изводи от десетки изследвания на връзката между здравето и консумацията на кафе

Някои го предпочитат горещо, други го обичат със сладолед, а трети просто не го обичат. Доскоро кафето беше в списъка с навиците, с които човек трябваше да скъса, ако наистина иска да е здрав.[[more]]Но вече не. Системният преглед на проучванията в областта сочи, че веде има достатъчно научни доказателства за ползата от пиенето на кафе. Кафето е свързано с намаляване на риска от преждевременна смърт, от диабет тип 2 диабет и някои видове рак.

Въпреки това някои хора ще трябва да внимават с количествата. Прекаляването с кафето е свързано с повишен риск от рак на белия дроб и може да обостри сърдечните проблеми.

1. Продължителността на живота

Пиещите кафе живеят по-дълго. Един преглед на 20 проучвания, включващи повече от 970 000 души, сочи, че онези, които обикновено пият повече кафе, са имали 14% по-нисък риск от преждевременна смърт поради каквато и да било причина, в сравнение с тези, които пият по-малко. Дори пиенето само на 1-2 чаши на ден намалява този риск с 8%.

При пиещите безкофеиново кафе, които консумират по 2-4 чаши на ден, също има 14% по-нисък относителен риск от преждевременна смърт, отколкото при тези, които изобщо не пият кафе.

2. Рак на черния дроб

За любителите на кафето, особено сред мъжете, има по-нисък риск от рак на черния дроб. Това е важно, тъй като тази болест е шестият най-често срещан вид рак в света, и то по-често при мъжете.

Резултати от шест проучвания въз основа на общия брой чаши кафе на ден, сочат, че относителният риск от рак на черния дроб намалява с 14% за всяка чаша на ден повече.

Изследванията показват, че някои естествени съставки на кафето кахвеола и кафестола, имат пряко антиканцерогенно и противовъзпалително свойство. Изглежда кафето е в състояние да регулира биохимичните процеси в черния дроб, които защитават организма от токсини, включително афлатоксин и други канцерогенни съединения.

3. Диабет тип 2

Пиещите кафе имат по-нисък риск от диабет тип 2. Според 28 проучвания на над един милион възрастни тези, които пият три или повече чаши кафе на ден, имат с 21% по-нисък относителен риск да развият диабет тип 2 в сравнение с тези, които никога не пият или пият рядко.

За пиещите шест или повече чаши на ден рискът се понижава с 33%. Интересното е, че рискът намалява и при пиещите нормално кафе, и при употребяващите безкофеиново, но в различна степен. За всяка чаша кофеиново кафе на ден имаме по 9% по-нисък относителен риск от развитие на диабет и по 6% по-нисък – за всяка чаша безкофеиново.

Активните съставки на кафето помагат за намаляване на оксидативния стрес – дисбаланса между свободните радикали и антиоксиданти. Кафето съдържа хлорогенова киселина, която доказано подобрява глюкозния метаболизъм и инсулиновата чувствителност, и кафеева киселина, което увеличава степента на използване на кръвната захар от мускулите, а има и имуностимулиращи и противовъзпалителни свойства.

4. Рак на простатата

При пиещите кафе има по-нисък риск от рак на простатата. Според 13 проучвания, включващи над 530 хил. мъже, тези, които пият най-много кафе, имат 10% по-нисък относителен риск от развитие на рак на простатата, отколкото онези, които пият най-малко.

За всеки допълнителни две чаши кафе на ден рискът от рак намалява допълнително с още 2,5%. Въпреки това, когато ракът на простатата вече е открит, пиенето на кафе няма защитен ефект в напреднали или терминални фази.

А ето и причините защо да внимаваме с кафето.

1. Рак на белия дроб

Следете количествата кафе, които пиете, за да намалите риска от рак на белия дроб. Изследвания сред над 100 хил. възрастни откриват, че при тези, които пият най-много кафе, има 27% по-висок относителен риск от рак на белия дроб. Всеки допълнителни две чаши кафе на ден са свързани с 11% увеличение на риска от развитие на тази болест.

Има само две проучвания върху безкофеиновото кафе и те сочат обратното: 34% по-нисък относителен риск от рак на белия дроб при големи количества безкофеиново кафе.

2. Бременност

Пиенето на повече от 1-2 чаши кафе, докато сме бременни, не е чак толкова рисковано, колкото се е предполагало преди, но си струва да бъдем предпазливи. Връзката между кафето и риска от спонтанен аборт и други неблагоприятни последствия за бременността в по-старите изследвания е по-вероятно да се дължи на лоша методология, особено за резултати като ниско тегло на новороденото и вродени аномалии.

Ефектът на кафето се преценява на основата на демографски наблюдателни проучвания, които изследват съпътстващи явления, а не такива с причинно-следствена връзка.

Изглежда и ефектът от тютюнопушенето, което се свързва с консумацията на кафе, в по-старите проучвания не винаги е бил отчитан, така че някои от рисковете е вероятно да са били в резултат на цигарите.

Американският колеж на акушерите и гинеколозите препоръчва бременните жени да приемат под 200 мг кофеин на ден. Това се равнява на 1-2 чаши кафе на ден (разтворимото кафе има 50-100 мг кофеин на чаша; свареното – около 100-150 мг).

3. Кръвно налягане

Последното предупреждение е свързано със сърцето ви. Употребата на високи дози кофеин може да повиши кръвното налягане в краткосрочен план и да вдигне нивото на хомоцистеина в кръвната плазма – още един рисков фактор за сърдечни заболявания. Кафето не е свързано обаче с дългосрочния риск от такива.

Хората с високо кръвно или сърдечни заболявания, по-възрастните, юношите, децата и онези, които обикновено не пият кафе, ще бъдат по-чувствителни към кофеина в “енергийните” напитки, колата и кафето, и при тях може да е нужно повече време за преработката му. Преминаване към безкофеиново кафе ще реши въпроса.