Есенната умора е често срещано явление, което засяга много хора през този сезон. Една от причините за това са промените в дневната светлина, тъй като дните стават по-къси, телата ни произвеждат повече мелатонин, което ни кара да се чувстваме сънливи и по-малко будни през деня. Това може да доведе до чувство на умора и намалена мотивация, което прави по-трудно да останете активни и ангажирани. Освен това смяната на дневната светлина може да наруши нашия циркаден ритъм, който регулира нашия цикъл сън-събуждане, което допълнително допринася за чувството на умора.
Мелатонинът играе решаваща роля в регулирането на съня и настроението ни и производството му е тясно свързано с излагането ни на естествена светлина. Това може да бъде особено проблематично за хора, които вече се борят с проблеми със съня или разстройства на настроението. Практикуването на добра хигиена на съня, като поддържане на редовен график за сън и избягване на електронни устройства преди лягане, може да помогне за регулиране на нивата на мелатонин и подобряване на качеството на съня.
Друг фактор, който може да допринесе за есенната умора, е липсата на витамин D. Витамин D е от съществено значение за поддържането на здрави кости, мускули и имунната функция и телата ни го произвеждат в отговор на слънчевата светлина. През есенните и зимните месеци, когато слънчевата светлина е оскъдна, много хора може да не получават достатъчно витамин D. Това може да доведе до редица здравословни проблеми, включително умора, мускулна слабост и повишена податливост към заболявания. За да се борите с това, важно е да осигурите адекватен прием на витамин D чрез диета или добавки, както и да излизате навън през деня, когато е възможно, за да попиете малко естествена слънчева светлина.
Избягвайте да използвате технологии като телефони и компютри поне час преди лягане, тъй като като тези устройства могат да нарушат качеството на съня ви.
Включването на храните, богати на витамин D и добавките във вашата диета може да помогне и за борбата с есенния умора. Храни като риба, яйца и гъби са добри източници на витамин D, а добавките могат да бъдат полезни за хора, които не могат да бъдат достатъчно от храната ви. Важно е да се приемете с лекар, преди да приемете каквото и да има добавки, за да се уверите, че не взаимодействат с други лекарства, които приемате.
Един от най-добрите начини да прегърнете красотата на есента и да се преборите с есенната умора е да участвате в дейности на открито и да спортувате. Свежият, чист въздух и зашеметяващата природна природа могат да осигурят така необходимия тласък както на физическото, така и на психическото здраве. Участието във физическа активност, като туризъм, колоездене или бягане, също може да помогне за регулиране на циркадните ритми и да подобри качеството на съня, което може да бъде нарушено по време на сезонни промени. Освен това излизането навън и движението на тялото ви може да повиши нивата на витамин D, което може да помогне за облекчаване на симптомите на умора и лошо настроение.
Друг начин да прегърнете красотата на есента и да се преборите с есенната умора е да практикувате внимание и благодарност. Като отделят време да оценят променящите се цветове на листата, свежестта на въздуха и уникалните качества на сезона, хората могат да култивират чувство за присъствие и удовлетворение в момента. Практикуването на благодарност също може да помогне за изместване на фокуса от негативните чувства, свързани със сезонните промени, и вместо това да се съсредоточите върху положителните аспекти на сезона. Това може да допринесе за подобряване на психичното здраве и общото благосъстояние.
Галина Крилчева
Тя е Галина, но всички я наричат Гала. Живее в собствен дом в София, но има много домове, които си е създала в сърцата на хората, които обича. А тя много обича! Всичко, което прави трябва да й идва от душата. На път не тръгва без верния си приятел – книгата. Ако пред нея има затворена врата, тя винаги ще намери ключ или вариант да влезе, може с много шум, но може и с тихи стъпки. Обича ут...