Момичешки тайни

5 начина да покажем на близките, че са ни скъпи

Ключът към отворената комуникация е добро слушане

5 начина да покажем на близките, че са ни скъпи

Снимка: GettyImages

Здравите отношения се градят с отворена комуникация. Да казваш това, което наистина мислиш или да намираш дипломатичен начин да съобщиш неприятното? Всъщност не! Най-важното за добрата комуникация е да усъвършенстваме слушането.

Ние предимно изслушаме въпросите, мненията, шегите, оплакванията и съветите на любимите ни хора. Но колко често всъщност вникваме в смисъла на чутото? Реагираме, когато близките говорят повърхностно и чакаме паузата, в която да се включим със своето мнение. Трябва да се направи нещо по въпроса.

Защото всеки наш близък човек, вече е допуснат в сърцето ни. Как да покажем на важните за нас хора, че са ни важни? Изглежда лесно. Психологът д-р Гари У. Левандовски-младши предлага 5 начина да изразим благоразположението си и чувствата си към най-ценните хора за нас. Защото така ще покажем, че държим те да са част от нашия живот, както и ние да сме важна част от техния.

  1. Предразположете събеседника да говори през чувствата си

Колко често разбирате напълно какво казва любимият човек? Вероятно не толкова често, колкото си мислите. Ако партньорът ви се налага често да се обяснява, да изразява по сложен начин чувствата си или ви казва нещо важно по няколко пъти, той дава сигнал, че не се чувства напълно разбран. Щом уловите този сигнал, може да попитате: „Добре ли те разбирам, че....“, „Би ли ми дал пример за това?“ Защото зад обикновените изречения, човекът слага много лични емоции за това как се чувства, какво има предвид с постъпките си, каква е идеята за реакциите му. В това се крие истинската емпатия. Понякога сигналът е много ясен като например: „Чувствам се абсолютно пренебрегван тук.“.


  1. Паузите, погледите и въздишките казват повече

Друг път изобщо не е очевидно как върви разговора. Като например въздишката, с която любимият ви човек казва: „Изтощен съм, нямам сили за повече“. Защото, съгласете се, че след тежък ден, сме уморени и в недобро насроение. Начин да върнете силата на близкия, е да поощрите усилията му. „Ти работиш толкова упорито, стресът беше последното нещо, от което се нуждаеш“. Дори да не успеете да уловите напълно чувствата на събеседника, той със сигурност ще види, че се стараете да го разберете. А когато човек не иска да гледа в очите? Да, това е сигурен знак, че той не се чувства разбран. Затова и не иска да гледа как е заблуждаван, че има диалог.

  1. Слушане с присъствие

Да бъдеш по-добър слушател не зависи само от това, което казваш, става дума и за това как се държим. При воденето на сериозен разговор, изключете телевизора и телефона. Задавайте въпроси, на които лесно да се отговори с „да“ или „не“. Позволете на близкия човек да заеме централно място в разговора. Задаването на отворени въпроси ще даде възможност на вашия близък да разгърне възгледите си. Въпроси като „Как стигна до това решение/заключение?“ или „Как мислиш ще приключи тази ситуация?“, вършат чудеса в комуникацията.

  1. Езикът на тялото

Невербалната комуникация и езикът на тялото казват много повече от думите. Това са всички действия, които правите, жестовете, погледа, позицията на раменете и ръцете, дали се заключвате, когато говорите, дали гледате в очите, когато слушате. За да дадете сигнал, че наистина се интересувате от това какво говори човекът срещу вас, останете отворени – не кръстосвайте ръцете пред гърдите, не сключвайте пръстите на ръцете. Играта с косата или бижутата издава досада и нетърпение, незаинетересованост.

  1. Обобщете чутото с ваши думи

Обобщението на разговора ще изведе есенцията в едно или две изречения. Те лесно могат да се извадят на финала. Опитайте да повторите чутото от събеседника с ваши думи. Перифразирането е чудесен начин да покажете, че слушате внимателно и чутото е важно за вас. „Да обобщим, че ти мислиш така...“ или „Твоята теза е, че.... и аз разбирам това“. Това е отворена комуникация и провеждането й дава отлични резултати не само в личните отношения, а също и в успешните бизнес разговори и преговори.