Момичешки тайни

5 причини да си водим дневник

Тази простичка дейност може да ви направи много по-щастливи, твърдят специалисти.

5 причини да си водим дневник

[[more]] Тази простичка дейност може да ви направи много по-щастливи, твърдят специалисти. Д-р Хедър Силвестри, клиничен психолог, базиран в Ню Йорк, твърди, че воденето на дневник е донякъде като медитацията. Нещо повече – няма как да бъдете „лоши“ в него. Наблюдаването, описването и впоследствие (пре)осмислянето на едно или друго състояние, случка, мисъл, чувство, отношение, впечатление може да ни накара да погледнем на нещата от различна перспектива. Нещо като самотерапия.

И като при всяка нова дейност, основният и най-труден момент при воденето на дневник е самото започване и след време – превръщането му в навик, т.е. в неизменна част от ежедневието ни. Затова ето 5 причини или по-точно насоки, които ще ви помогнат в това начинание. Нищо не губите, може само да спечелите, като преоткриете себе си и важните истини в живота си.

1. Форма на медитация

Във всеки един момент от деня нашите мисли се гонят, прескачат, преплитат. Когато обаче ги видим макар и набързо нахвърлени на лист хартия, можем да добием по-точна представа какво, защо и как... Ние сме тук и сега, наблюдавайки собствения си ментален процес. С течение на времето това може да се превърне в мощен иструмент за намаляване на тревожността. „Когато си водите редовно дневник, вие можете да развиете способността да пренасочвате своите тревожни мисли.“, казва д-р Силвестри.

2. Когато емоциите вземат връх

Ние, момичетата, сме по дефиниция емоционални същества, дори бих казала, свръхемоционални в много случаи. И тук нямам предвид, че изживяването на емоции е нещо лошо. Напротив, потискането им е лошо. Описването с думи върху лист на начина, по който се чувстваме, ще ни отведе до корена. Ще си дадем сметка, че емоциите ни не са наш враг, че не трябва да се борим с тях. А това е крачка към приемането на себе си. „Воденето на дневник създава усещане за посредничество между вашите мисли и чувства... Това е като снимка на съзнанието ви в реално време.“, казва д-р Силвестри.

3. Няма правилно и погрешно

Да, действително няма грешен начин при воденето на дневник. Това е много лична дейност, затова само вие можете да решите кой е най-ефективният начин да я вършите. И не забравяйте, че няма нищо задължително. Правете го, когато чувствате, че имате нужда. Формата също вие я избирате – нахвърляне на думи, поезия, творческо писане, каквото ви пасва най-добре. „Воденето на дневник може да бъде кратко или подробно, на компютъра или на ръка. Единствено може да е по-малко продуктивно, когато го превърнем в задължение или когато пишем фалшиво – така, сякаш се опитваме да впечатлим някаква въображаема аудитория. Но дори и тогава то ще предостави определена информация.“, казва д-р Силвестри.

4. Старите дневници

Безценно е да имаме документация за своето собствено „пътуване“. Връщайки се към написаното преди време, можем да го ползваме като пътен знак и отправна точка сега. Проследяваме определени мисловни процеси и модели на поведение, което в настоящия момент може да ни помогне да разрешим даден вътрешен конфликт или дилема. „Наистина получавате дълбоко и богато усещане за своя психологически процес с течение на времето.“, казва д-р Силвестри.

5. Дори и да не знаете откъде да започнете...

Стъпка 1: Купете си тефтер. Някои хора си определят време от деня, в което да пишат, други предпочитат да носят дневника навсякъде със себе си. В крайна сметка вие сте тези, които решавате. „Най-добрият начин да започнете да си водите дневник, е приемайки го като активен избор, който можете да упражнявате във всеки един момент, както и като нещо, което заслужавате.“, казва д-р Силвестри.

Започнете и вижте какво ще стане.

По материал от https://thethirty.byrdie.com