Момичешки тайни

Шест мита за храненето, в които всички вярваме

Запитах се заслужава ли си и има ли смисъл да губим толкова нерви и енергия в тестването и следването на всички тези правила? Вярно ли е, че безусловното им изпълнение ни гарантира перфектни резултати?

Шест мита за храненето, в които всички вярваме

Ако се замислите, ще откриете как около вас всички, които искат да изглеждат добре и се грижат за външния си вид, спазват различен тип правила. Едни са отдадени напълно на разделното хранене, други предпочитат някакъв определен тип диети като например белтъчната по Аткинс или Дюкан, а трети вярват в честото хранене на малки порции.

В днешно време редовно ни заливат с нови “революционни” идеи и режими, чрез които, твърдят, ще се превърнем мигновено в стройни и кръшни фиданки. Наличието на толкова много варианти и всевъзможни, често противоречиви правила, започва да ни обърква и поставя под въпрос ефективността им.

Запитах се заслужава ли си и има ли смисъл да губим толкова нерви и енергия в тестването и следването на всички тези правила? Вярно ли е, че безусловното им изпълнение ни гарантира перфектни резултати? Оказа се, че много от добре познатите ни правила за хранене не са съвсем коректни, не изискват стриктно послушание, а и често не гарантират желаните резултати.

Ето и някои от най-любопитните митове, свързани с храненето, които вече са разбити от специалистите диетолози.

Мит 1: Храненето след 20 ч. ни гарантира покачване на теглото

Да, ама не! Оказва се, че не е това най-важното, за да не трупаме излишни килограми. Важното е между последното хранене и лягането в кревата да са минали поне 3-4 часа. Това означава, че ако си лягате около 22 ч., не е хубаво да вечеряте след 19 ч. Лично аз съм много голям привърженик на това правило и почти никога не го нарушавам, като изключим течния шоколад, който си позволявам да похапвам блажено и след 22 ч. пред телевизора...

Мит 2: Честото поемане на малки порции храна засилва метаболизма

Няма спор – в началото подобен режим на хранене ще засили работата на организма, но само за кратко. Според специалистите основният проблем с този принцип на хранене е свързан със затормозяването на храносмилателната система и непълното усвояване на всички хранителни вещества, които поемате.

Мит 3: Въглехидратите са вредни

Не можем да съществуваме правилно, без да консумираме въглехидрати. Най-важното е да си припомним, че съществуват три основни групи въглехидрати: прости, сложни и влакнести (богати на влакна).

Простите въглехидрати са тези, които трябва да избягваме, защото водят до рязко покачване на кръвната захар и значително по-голям апетит. Това са всички чипсове и снаксове, за които можете да се сетите, шоколади, бонбони, десерти, тестени изделия и много други. Лично аз нямам никакъв шанс за успех, защото не мога без ежедневната си порция шоколад.

Консумирането на сложни въглехидрати е идеалният начин да се преборите с неистовия глад и да контролирате нивото на кръвната си захар, което е в основата на всяка добра и балансирана диета. Най-добрите са кафяв ориз, елда, киноа, овесена каша, ечемик и сладки картофи.

Към влакнестите въглехидрати спадат зеленчуците и до известна степен плодовете. Зеленчуците никога не трябва да бъдат изключвани от вашия режим, докато плодовете трябва да се приемат в по-умерени количества поради голямото си съдържание на захар.


 

Мит 4: Колкото по-малко калории поемаме, толкова повече тегло губим

Това въобще не е задължително и гарантирано като ефект. Истината е, че е най-добре да не правим драстични промени в дневния си режим, за да сме сигурни, че след приключване на диетата ще успеем да останем във форма. Най-добрият начин е да започнем да променяме постепенно режима си на хранене, като преминем на един балансиран, изпълнен с фибри (влакнини, целулоза) и разнообразна храна модел. Да, няма да свалим моментално желаните килограми, но хубавите неща стават бавно.

Мит 5: Пропускането на едно хранене е ефективна стратегия

Особено в началото не е добре да предприемаме подобни драстични действия. Това ще ни кара да се чувстваме зле и да мислим постоянно за храна, което често завършва с приемането на много повече от необходимото количество на следващото хранене. Научете се да приемате по-ефективна храна, пълна с фибри, която ще ви засища и няма да ви кара да сте непрекъснато гладни.[[more]]Мит 6: Пиенето на сок от зеленчуци е по-полезно от тяхното директно консумиране

Всъщност най-добре е да ядем зеленчуците директно. Така организмът има възможност да се възползва от техните хранителни качества и фибри. За всички, които не обръщат голямо внимание на продължителното дъвчене, е добре да започнат да ги приемат под формата на вкусна чаша смути, т.е. предварително смлени в кухненския робот или блендер.