Момичешки тайни

7 ползи от четенето всеки ден

Новите знания винаги носят със себе си неподозирани ползи.

7 ползи от четенето всеки ден

снимка: StockSnap/ Pixabay

Книгите са в състояние да превърнат сивата действителност в многоцветен прашец. И макар песимистите да казват, че светът трудно ще стане по-добър, то с книгите можем да направим така, че поне да зазвучи по-добре. Четенето разполага с редица ползи, с които можем да се сприятелим, ако си организираме по-чести срещи с книгите. Предлагаме ви 7 ползи от този красив навик, за да ви напомним да почетете и днес.

Умствена стимулация

Проучванията показват, че ежедневната умствена стимулация е в състояние да забави развитието и дори да предотврати алцхаймер или деменция, тъй като поддържането на мозъка активен и във форма гарантира доброто му състояние.

Подобно на всеки друг мускул в тялото, мозъкът се нуждае от упражнения, за да бъде силен и здрав, така че фразата: "Използвай го или го загуби - докато не го използваш отново", е особено подходяща, когато става въпрос за ума. Интелектуални игри като шаха например също са благоприятни, за да осигурим дневната доза упражнения за мозъка си.

Има още...


Намалява нивата на стрес

Без значение колко проблеми са надвиснали застрашително над нас като буреносен облак, всичко е в състояние да се изпари, когато се потопим в достатъчно добре написана история. Качествената литература може да ни пренесе в други светове, а в някои случаи да тегли ритник на някои ненужни тревоги.

Нови знания

Макар често да ни се струва, че забравяме това, което прочитаме, в ъгълчетата на паметта ни се съхранява житейска мъдрост. Тя може да ни сръчка във всеки един момент и да ни докаже, че все пак сме запомнили нещо полезно. Важно е да помним, че в живота може да загубим всичко друго - работата си, имуществото си, състоянието си, дори здравето - знанията обаче никой не може да ни отнеме. Спокойно можем да четем, както за да избягаме от реалността, така и за да намерим начини да я направим по-хубава.

И още...


Обогатяваме речника си

Колкото повече четем, толкова повече думи си пробиват път в нашия ежедневен речник. Да можем да се изразяваме, означава да умеем да защитаваме позицията си, но и да бъдем онзи събеседник в света, който насърчава другите да говорят.

Подобряване на паметта

Когато четем книга, запомняме различни герои, техния произход, амбиции, история и нюанси, които преплитат пътя си през всяка история. Това никак не е малко за запомняне, но мозъкът може да си спомни тези неща с относителна лекота. Въображението работи на пълни обороти, а то пряко влияе на способността да помним.

И още...


По-добро аналитично мислене

Чели ли сте някога криминален роман, като сте успели да разгадаете кой е убиеца, преди да завършите книгата? Ако е така, значи сте приложили умело критично и аналитично мислене. Същата способност за анализ може да ни е полезна и в живота, както знаем – известна доза критичност и здравословно съмнение в днешно време са особено полезни, когато искаме да запалим светлините на света.

Подобрява концентрацията и ни носи вътрешен мир 

В динамичното време, в което живеем, вниманието ни се разтегля като дъвка в различни посоки, докато изпълняваме ежедневните си задачи. Това води до повишаване на нивата на стрес и намалява нашата производителност. Когато четем книга, цялото ни внимание е съсредоточено върху историята – можем да се потопим във всеки детайл и да го почувстваме чрез себе си. Опитайте да четете 15-20 минути преди работа, по време на сутрешното си пътуване например, и ще се изненадате колко по-концентрирани сте, когато стигнете до офиса. В допълнение към релаксацията, която съпътства четенето на добра книга,  пред нас се разгръщат вътрешният мир и спокойствието в целия им блясък.

 

4 книги за романтичен неделен следобед