Момичешки тайни

8 интересни факта за червилото

Оказва се, че съвсем не знаем всичко за него

И жените, и мъжете (учудващо) носят червило от хиляди години. За жените в миналото дори е било акт на феминизъм. А стремежът за красиви устни не стихва и до ден днешен. Може би това е един от малкото продукти, които никога не са излизали от мода. С поредното нанасяне на цветния мус по устните ни, момичета, се запитахме дали има нещо, което не знаем за него. Оказа се, че да.

Скъпоценни камъни по устните?!

Първите изкуствени червила са се появили преди 5000 години в Месопотамия. Тогава жените са смилали скъпоценни камъни и са ги нанасяли по устните си. Единственият критерий, по който ги избирали, бил те да бъдат с розови или червеникави оттенъци. Понякога добавяли и стрити насекоми, за да се постигне определен нюанс.


Някои червила имат рибна съставка

Факт. Има червила, които съдържат рибни люспи от херинга, защото придават неповторим блясък на устните. Как можете да разберете, че вашето червило ги съдържа? Проверете дали в състава му има "гуанин" – научното име, с което е обозначено това вещество, направено от рибни люспи. Към днешна дата вече са създадени много синтетични заместители на тази съставка, така че не е задължително във вашето червило да я има. А и за допълнително успокоение – жените през Средновековието са оцветявали устните си с печена овча мазнина, примесена с пюре от червени корени... Май това с люспите е по-приемливо.


За малко да бъде забранено в Ню Йорк 

През 20-те години на миналия век властите в Ню Йорк обмислят забрана на червилото поради опасения, че продуктът може да отрови мъж, който е целунат от жена, оцветила устните си. А защо? Някои от червилата съдържат олово.

Има още...
 


Червилото като престъплелние

В Древна Гърция червено червило си слагали само проститутките, затова и повечето жени не се гримирали изобщо.

През "Тъмните векове" на Европа носенето на червило е било признак, че жената е от нисша класа или е "лека". По-късно Британският парламент постановил, че мъжете могат да анулират брака си, ако считат, че жена им ги е прелъстила, носейки червило или руж. Освен това проверявали стриктно всяка жена, която оцветявала устните си, защото било символ на вещерство.

Как влияе червилото на мъжете? 

Проучване на университета в Манчестър установи, че мъжкия поглед се задържа по-дълго върху жена, която носи червило. А колко точно? Ако носим червено червило, погледът на мъжа се задържа за около 7,3 секунди, ако устните ни са розови – 6,3 секунди, а ако пък изобщо не използваме такъв продукт – само 2,2 секунди. 

Учените са провели и експеримент в ресторант във Франция, в който накарали сервитьорките да си сложат различни цветове червила – розово, кафяво и червено. А след една седмица установили, че момичетата с червено червило, са получили 3 пъти повече бакшиш от останалите.


А Дон Жуан ...

Учени са изчислили, че Дон Жуан е изял около 6 кг червило за целия си живот. Колко устни ли е целувал, за да постави този рекорд, щом според последни статистики съвременната жена изяжда между 1,7 и 2,8 кг червило през живота си... Ех, този Дон Жуан...

А колко харчим и купуваме? Много!

Средностатистическата жена харчи около 15 000 долара за грим през живота си, като от тази сума 1780 долара отиват само за червило. Всяка година се продават между 800 и 900 милиона червила по света. Жените в Европа обаче най-много ценят този продукт, като само там се продават около 300 милиона годишно.

Покажи ми цвета на червилото си, за да ти кажа какъв е характерът ти!

Психолози твърдят, че цветът, който носи най-често жената на устните си, е определящ за нейния характер. Кафявите тонове са символ на подреденост и практичност, розовото на влюбчивост, а червеното – на увереност. 

Вижте в галерията как го носят някои от любимите ни момичета!

Ето и кратка история на червилото