Ако попитаме хората какво искат в живота, повечето ще отговорят да бъдат щастливи. И това си пожелаваме на празници – на Коледа и Нова година, на Баба Марта и на Великден, а и на всеки рожден ден! Но какво е щастието? Кой може да го опише?
По-скоро обратното е вярно: по-лесно можем да посочим какво е нещастието и това е една добра отправна точка – какво правим, че да се чувстваме постоянно нещастни, вместо да се радваме на щастие? Психичното ни състояние се дължи до голяма степен на навиците, които сме изградили в живота си. Да изследваме някои негативни подходи, които ни съсипват чувството за благодат:
1. Имаме нереалистични срокове на изпълнение на задачите
Почти всяка цел може да бъде постигната. Някои напълно налудничави мечти са имали нужда от време, за да бъдат развити, за други е трябвало да се променят обстоятелствата, а за трети – не им е дошло времето. Но е важно да имаме релаистични представи за това какво и кога можем да постигнем. Твърде големите скокове в растежа не са по силите на почти никого и нито един шампион не е станал такъв за ден или месец и нито едно голямо дърво не е прескочило годините си на развитие на корена и на короната си.
2. Фокусираме се върху негативните преживявания
Негативните емоции носят силен емоционален заряд, но знаете ли, положителните събития имат същата мощ! Обръщането на внимание на лошото е като да гледаш към стената, когато в другата посока има прекрасна гледка през прозореца. Същото е и в живота – всяка ситуация има положителна страна и изборът накъде да гледаме е изцяло наш! Пиенето на още отрова никога няма да ни спаси от отровата. Обратното е вярно – да разредим отровата с чиста вода и чашата ще стане повече чиста, отколкото отровна.
3. Прекарваме твърде много време в миналото или бъдещето
Много хора попадат в капана на несъществдуването си в настоящето. Мислите за миналото или плановете и тревогите за бъдещето ни отнемат цялата радост от сега! Огледайте се! Тук сте – добре сте, виждате, усещате, ходите, имате подслон, вероятно и работа и храна. Живи сте! Значи всичко е наред и тревогите не са реални нито за миналото, нито за бъдещето.
Притесненитяа са само още един вид негативно преживяване, което сами си създаваме, а то не е реално! Това не само отнема време, отнема и много жизнена енергия и ни краде щастието!
4. Живеем в ролята на жертва
Обикновено негативните преживявания се обясняват с лош опит или неблагоприятно стечение на обстоятелствата, но често хората сами попадат в капана да се изживяват като жертви. Този образ обяснява всичко – защо все на тях им се случват лоши събития, защо не им върви, защо не постигант успехите на другите, защо не им стига времето ,защо не могат да отслабнат и какво ли още не, за което някой друг е виновен! Никой за нищо не ни е виновен. Поемането на отговорност е това, което жертвата отказва – не защото не може, а защото не иска. По-лесно е да бъдеш жертва, отколкото да си вземеш живота в ръце и да отговаряш за него. Освен това жертвите не виждат никога благословиите в живота си, които за други са мечтан живот.
Има и още...
Милла Иванова
Казвам се Милла Иванова – дългогодишен журналист със сбъдната мечта. Силната ми интуиция и усета за хората са силните ми страни и не се колебая да ги използвам, за да премина и през най-залостените врати. А английският, френският и немският са ми първи помощници, когато работя по любимите ми теми – от международните новини. Така станах и партньор на Euronews, Франция, с л...