Момичешки тайни

Бебе похарчи 2000 евро от телефона на майка си

Семейството не знаело за това, докато не получило мебели, цветя и стойки от магазина

Бебе похарчи 2000 евро от телефона на майка си

Снимка: Pixabay

Малките деца обичат да играят с телефоните на родителите си или с таблета на бате и не е изненадващо, че времето, прекарано пред екрана дори при най-малките се е удвоило. Това съвсем не се дължи на пандемията, а на факта, че днешните млади родители по-лесно разрешават забавленията с устройствата. 

Но истинските проблеми идват, когато към тях  има прикачено приложение за онлайн пазаруване.... не ви се е случвало? Прочетете тогава!

Малкият Аянш - дете на 22 месеца си напазарува мебели на стойност приблизително $2,000 от телефона на майка си. Поръчката е направена от онлайн магазина на веригата Walmart, тъй като прозорецът е бил  ползван последно. Семейството наскоро се преместило в друго жилище в Ню Джърси и разглеждали мебели за новото си обзавеждане.  

Никой не разбрал за пазаруването, докато стоката не пристигнала след 2 седмици на адреса.

"Наистина е трудно да повярваме, че това малко сладко човече може да забърка такива неща, но е факт", каза Прамод Кумар - баща на малкия палавник. 

Ще попитате какво си купил той? Шарени столове, стойки и саксии с цветя, възглавници, лампи... все неща, които не са от обсега на интерес на малко дете. Просто линкове за тези неща са били последно отваряни. 

Майката на Аяни е разглеждала мебелите и ги добавила в количката, но оставила завършването на поръчката за по-късно. Родителите са изумени как малкото дете е успяло да премине неколкократното искане на паролите, потвърждаването на поръчката и плащането през онлайн банкирането.

Оказва се, че не всички поръчки са пристигнали и се очакват още доставки. След това семейството ще прецени какво да запази и какво да върне. От Walmart предложили и отстъпка заради получилата се ситуация. 

Всъщност историята показва колко лесно могат да се правят плащания с чуждо устройство и това може да бъде злонамерено. От банките предупреждават родителите и всички потребители да използват по-сложни пароли, които децата не могат да отключват толкова лесно, както и да се слагат специални кодове за онлайн плащанията. За повече сигурност, може да се сложи лимит на покупките и уведомяване с смс.