Едва хремата е отминала, и ето че се задава следващата настинка – стара история, позната на всеки родител. Хлапетата обичат да играят навън, дори когато е мокро и студено. Последицата е ясна – сополиво носле. За щастие съществуват множество изпробвани домашни средства, които имат както профилактично, така и лечебно действие.
Чай от иглика и теменуга за сваляне на температура
От стари времена този чай носи облекчение на детския организъм при висока температура.
1 л вода
20 г цвят от трицветна теменуга
по 30 г листа от върба, лечебна поточарка и корен от ехинацея
Смесваме добре билките. Кипваме водата и заливаме 3 с.л. от сместа. Запарваме 10 минути и прецеждаме. Даваме на детето по 1 чаша на всеки час.
Сироп от ряпа и мед
Този изпитан и лесен за приготвяне сироп помага срещу кашлица.
1 черна ряпа
3 ч.л. мед
Издълбаваме ряпата и с игла за плетене пробиваме дупка. Пълним ряпата с мед, поставяме я върху стъклена чаша, а чашата върху топъл радиатор. През целия ден даваме на детето по лъжичка от капещия сироп.
Сок от лук и захар
Това старо и изпитано домашно лекарство също се приготвя бързо и лесно.
2 глави лук
250 г кафява захар
Загряваме фурната. Обелваме лука и го нарязваме на шайби, нареждаме ги в буркан и ги поръсваме със захарта. Затваряме буркана и го поставяме за малко в топлата фурна. Даваме на детето 2 ч.л. дневно от сока, който се отделя, за да облекчим кашлицата.
Банята на ходилата помага за добро кръвообращение в областта на носоглътката и бързо прогонва настинката. За целта напълнете леген с топла вода и за 5 минути потопете краката на детето до глезените. Подсушете с разтриване.
Ако детето е достатъчно голямо, може да направите инхалации с лайка. От изпаренията лигавицата отбъбва, носът се отпушва и нощем дишането е спокойно. Също така бихте могли да закачите в стаята му хавлиени кърпи, натопени в запарка от лайка и после изцедени.
Най-бързото и ефикасно лечение на хрема е грейпфрута, който под формата на прясно изцеден сок може да бъде поставен с капкомер в носа като другите капки или да бъде шмръкнат навътре в носа, докато не се усети вкуса му в гърлото.