Момичешки тайни

Дебела съм

Не аз, поне не в момента. Просто искам да привлека вниманието на дамите, които го мислят за себе си.

Дебела съм

(Не аз, поне не в момента.) Искам да привлека вниманието на дамите, които го мислят за себе си. Също и на господата, които са го чували изречено по онзи специфичен начин – уж като твърдение, но с въпросителна интонация.

Знам какво е да имаш няколко излишни килограма, които се превръщат в център на целия живот. Шегата “I think I discovered the Victoria's Secret – she's probably hungry” да не е чак толкова смешна...

И така. Нека да разгледаме някои от хипотезите, които като че ли повечето жени сме имали във връзка с килограмите.

  • Ако бях по-слаба, щях да съм по-уверена и щеше да ми върви повече в работата и връзките.
  • Ако бях по-слаба, щях да излизам повече и да имам повече приятели.
  • Ако бях по-слаба, партньорът ми щеше да ме желае повече.
  • Ако бях по-слаба, щях да се обличам по-добре.
  • И моята лична: Ако бях по-слаба, щях да изям тази торта веднага!

Също и няколко не по-малко подценяващи мисли като:

  • Не мога да отслабна, защото нямам воля.
  • Диетите и спортът са за “мацките”.
  • Аз съм си такава.

Искам да ви предложа един подход на работа с излишните килограми, който открих за себе си преди години и който дава успешни резултати в практиката ми сега. Първото, което казвам, когато някоя жена ми каже: “Дебела съм”, е: “Е, и?”. Дълбокият философски смисъл на това изречение от две букви е, че:

1) изобщо няма драма и

2) трябва да фокусираме мисълта си върху действие. Тоест, не върху това как се чувстваме, защото сме “дебели”, а върху това какво ще направим.

Ето основите, които трябва да положим, преди да преминем към каквито и да е действия.

1. Приоритети. В сесиите си с клиенти си поставям за цел да ги “отведа” до скритата от много условности истина, че най-важни за себе си са самите те. В корена на всяко добро, което вършим, стои любовта към самите нас. Тази любов означава безусловно да приемем тялото си и да правим така, че то да се чувства добре. Логиката на отслабването не е да се опитваме да поправим външния си вид, а да бъдем щастливи с него. Да направим най-доброто за себе си, защото се обичаме. (В този контекст много често излиза темата за интимния партньор, но не бих искала да я засягам сега.)

Поставянето на собствената личност и обичането на себе си като първи по важност приоритет е в основата на здравословната промяна. Докато не сме отработили това, обикновено диетите и упражненията не дават желания ефект.

2. Покой. Това, че имаш излишни килограми, е просто въпрос за решаване. Сами по себе си излишните килограми не определят личността ни или посоката ни на развитие. Определят ни нашите действия. Така че това, което сериозно препоръчвам, е да не натоварваме излишните килограми с чувства и символика, а да съставим план за действие и да го следваме. Обикновено е по-разумно планът за действие да бъде съставен от професионалист, за да сте сигурни, че не се подценявате или не се хвърляте в крайности, които да ви вкарат в серията “опитвам се -> не се получава -> чувствам се неспособна -> ям -> дебелея -> чувствам се неспособна -> ям”.

3. Разумна оценка на обстоятелствата. Чудесно би било, ако успеем да си изясним защо дебелеем. Истинската причина. Това се случва с честно самонаблюдение и водене на хранителен дневник. Кога ядеш, какво ядеш, кога си започнала да пълнееш, колко опита имаш досега в отслабването, обичаш ли да спортуваш, кога и защо го правиш и още няколко въпроса са ключови към оценяването на положението.

Обикновено това е първото, което аз правя за клиентите си – намирам “къде е заровено кучето”. Защото, повярвайте ми, първата работа не е да минем на диета или да почнем да спортуваме по три пъти на седмица. Първата работа е да разберем какво трябва да се промени. И много често това, което трябва да се промени, изобщо не е свързано с лакомия, мързел, ген или бавен метаболизъм. И, за съжаление, много често има хора, които не желаят да видят какво наистина ги води към нездравословен начин на живот, затова и с години се опитват безуспешно да променят фигурата си.

Казано в едно изречение, повърхностните мерки няма да доведат до качествена промяна.

4. Думи с позитивно значение. Важно е. Всички негативни определения трябва да бъдат изхвърлени от речника и мислите ни. Вместо тях трябва да се появят нови, които носят позитивен смисъл. Много често хора употребяват груби думи уж на шега или с уточнението “аз имам друго предвид”. Каквото и да имате предвид, думите имат своето точно значение. Начинът, по който се изразявате, определя вашата реалност.[[more]]Когато повлияя на някого да спре да се нарича “дебел” или да спре да казва “не мога” и “трудно ми е”, тогава виждам, че започва да работи по-добре, тялото му реагира по-добре на промените и резултатите са радващи. Затова по-често си казвайте “справям се”, “изглеждам по-добре” и др. А когато наистина сгафите нещо, не се наказвайте, кажете си “няма нищо, все пак и аз имам своите слабости, няма да позволя това да ме отклони от пътя ми”. Когато се гледате в огледалото, се усмихвайте на себе си. Много по-смислено е от това да си търсите недостатъците или да гледате къде ви прещипва роклята.

И никога повече не казвайте “дебела съм”. И – заклевам ви! – никога не го казвайте на партньора си!

Надя Светославова

Надя е извървяла целия противоречив път към постигането на желаната фигура. Това я вдъхновява да започне практика на уелнес инструктор и да помага на други хора с проблеми в сферата на здравословния начин на живот. Методът й на работа не е свързан просто с пресмятане на калории, а с установяване на индивидуалните потребности на всеки и съвместно изграждаме на личен път към по-добър живот. Разполага с богат арсенал техники за справяне със стреса и мотивиращи техники, адаптира хранителни и спортни режими към конкретните нужди на всеки. Работи индивидуално и с групи. Можете да следите статиите й в нейния профил в Linkedin Nadia Svetoslavova или да се свържете директно с нея на имейл [email protected].