Момичешки тайни

Гримът вече е на 7000 години

Навремето гримът можел да убие човек..

И до днес благодарим на тези, които са се сетили да изградят основите на днешната бюти индустрия. В началото материалите били доста примитивни, разбира се, но в стремежа си да подчертаят красивите черти, които имали, хората са използвали голяма доза въображение. Днес гримът е еволюирал толкова, че на пазара има всякакви палитри със сенки и червила, козметика за скриване на нежелани пори и даже веган продукти. И за да оценим наистина това, което имаме, е добре да направим малка, но много важна ретроспекция.

Жените в древността не били образовани на тема безопасни практики за красота и затова често използвали материали, които застрашавали здравето. Някои домашни козметични продукти включвали живак, олово, арсен и пиявици, за да може лицето да стане по-бледо, олицетворение на красотата в древни времена. Едно от най-безопасните решения било използването на горски плодове за оцветяване на устните. 

Древните египтяни са смятани за първите, които полагали грим върху лицето си, като приготвяли сами козметичните си средства от галенит и мед. Точно те използвали горски плодове, за да боядисат устните си и въглени, за да подчертаят очите си. Вещество, направено чрез смилане на стибнит (минерал с тъмен цвят, познат още и като антимонит), е използвано за контуриране на очите на особите от първостепенна важност. Смята се, че по този начин те подражавали на своите богове. Тази тенденция се разпространява в Рим и в Гърция малко по-късно, а след това и в Индия, и във Вавилон, където цената на сенките била толкова висока, че само отбрани хора можели да ги използват.

В Персия пък средство за разкрасяване бил каялът. След приемането на исляма от персийските племена обаче в някои територии на империята гримът бил забранен, ако е прекалено силен, че да промени външния вид или да предизвика неконтролируемо сексуално желание. Ако тези неща са били спазвани и рамкирани в определени граници, единственото ограничение, което ислямът налагал, било да не се използват съставки, които са опасни за живота.

А в Китай, Япония и Европа...


В Китай на особена почит били боядисаните нокти. За целта се използвали гума арабика, желатин, пчелен восък и яйчен белтък. Представителите на управляващата династия оцветявали ноктите в златисто и сребристо, приближените им в черно и червено, а на по-бедните хора било забранено да ги боядисват в ярки цветове. 

Смачкани венчелистчета от шафранка били използвани в Япония за оцветяване на веждите и ъглите на очите. Японките постигали белия цвят на лицето си с оризов прах, който бил много популярен и между европейките, защото прикривал петна, лунички и зачервявания по кожата. А за церемонията, в която обучаващите се за гейши ставали независими, се използвала специална черна боя охагуро за оцветяване на зъбите.

Много жени използвали средства за разкрасяване и през Средновековието, въпреки че Църквата налагала като неморално носенето на грим. Тъй като кожата на полските работници, които били изложени по цял ден на слънце, потъмнявала и загрубявала, бледият, почти болнав тен бил признак за високо обществено положение. Той се добивал с бяла оловна боя, която заради състава си действала като бавна отрова. Кралица Елизабет I била една от най-големите й почитателки, като с нея постигала т.нар. „маска на младостта“, с която е изобразявана на портрети.

През викторианската епоха цинковият оксид и перленият прах се използвали за създаване на пудра, която използвали популярните дами по това време. Въпреки че кралица Виктория обявява използването на грим за неприлично, богатите продължили да избелват лицата си, като използвали в козметичните си средства и арсеник, който усилил смъртоносния им ефект.

Ренесансът на грима настъпва около 1910 г. в Америка, а благодарение на театралните звезди, модата му се връща и в Европа. Тогава кървавочервеното бил най-използваният цвят, а вазелинът бил прилаган като средство за подхранване на косата и заличаване на напуканите устни. С бума на киното идва и този на козметичната индустрия, като през 20-те години е създадена спиралата, лакът за нокти, синтетичната боя за коса и тоалетната вода. А от Втората световна война насам козметиката започва да се употребява масово в западния свят.

 

9 жени, които промениха бюти индустрията