Момичешки тайни

И още за етикета на вечерното облекло...

Принципно положение е, че колкото по-късно се проведе събитието, толкова по-тържествено трябва да бъде и облеклото. За големи и тържествени мероприятия се препоръчва дълга стилна рокля, в повечето случаи с деколте или напълно открити рамене и гръб. Допуска се и затворена рокля, но трябва да бъде от много скъп плат.

И още за етикета на вечерното облекло...

В продължение на предишната ни тема, днес ще ви разкажем малко повече за спецификите на вечерното облекло.

След 19:00 часа се разкриват раменете, а дълбокото деколте е подходящо в по-късните часове (след 22:00 часа). Разбира се, деколте се позволява в зависимост от възрастта, особеностите на фигурата (напомня се, че кръглото и трапецовидното деколте издължават шията) и смелостта на дамата. [[quote:0]]На приеми и вечери, започващи в 20:00 часа или по-късно, се облича рокля, известна като „големият тоалет“ - коктейлна или дълга до пода. В коктейлна рокля дамата може да идва сама или със партньор, а рокля до пода се носи само с придружител.

Принципно положение е, че колкото по-късно се проведе събитието, толкова по-тържествено трябва да бъде и облеклото. За големи и тържествени мероприятия се препоръчва дълга стилна рокля, в повечето случаи с деколте или напълно открити рамене и гръб. Допуска се и затворена рокля, но трябва да бъде от много скъп плат. Роклята може да бъде и къса, но добре е да се помни, че колкото повече е открита в долната си част, толкова повече трябва да бъде затворена в горната си. И обратното. Вечерното облекло се шие от кадифе, скъпа коприна, брокат, дантела, тънък вълнен плат. [[quote:1]]На прием се слагат кожени или велурени обувки с удобен ток. С вечерен тоалет вървят внимателно подбрани кожени обувки, понякога облечени с коприна или брокат, и те задължително следва да пасват на чантата, а ако роклята е блестяща, да бъдат матови. И обратното. Те са лачени, атлазени, кадифени, платнени, с висок ток и тънка подметка (в никакъв случай каучукова), и с всяка степен на отвореност. Понякога са украсени в злато или сребро. За обувките са задължителни прозрачни и тънки чорапи от всички цветове и оттенъци (дори екстравагантни мрежи) без усилени пръсти и пети.

Шапки с вечерни рокли не се носят. Към вечерния тоалет се носят обаче копринени, дантелени и др. ръкавици, при които колкото са по-къси ръкавите на роклята, толкова по-дълги са ръкавиците. Върху ръкавицата може да се сложи гривна, но в никакъв случай пръстени. Те не се свалят, но ако са от кожа (напа), се свалят още при пристигането на място.

Дамската чантичка е задължителна – тя може да бъде изящна, малка, понякога същата като обувките, бродирана с бисер, перли, блестящи украшения, като особено добре се съчетават с едноцветна матова рокля.[[more]]Ювелирните украшения с вечерния тоалет са задължителни, те трябва да бъдат от естествени и скъпоценни метали, с добра ексклузивна или авторска изработка, като формата и размерът се определя от тяхното количество.

Към дългия вечерен тоалет се носи вечерно палто, наметало, манто. При деколтираните рокли или роклите с изцяло открити рамене и ако няма горно облекло, е необходимо наметало, с къс жакет или широк шал.