Момичешки тайни

Извинявайте, мили вещици!

Шотландският парламент подготвя законодателно извинение на преследваните за вещерство през вековете

Извинявайте, мили вещици!

Снимка: GettyImages

Шотландският парламент обмисля помилване на хиляди хора, предимно жени, които са били изправени на съд и екзекутирани през вековете за магьосничество. Депутатът от шотландския парламент Натали Дон написа в социалните медии, че има законодателна инициатива, която „да поиска помилване на осъдените и екзекутирани, набедени за вещици“.

„Неправилното криминализиране на тези жени само засилва стереотипите, обусловени от пола в днешно време. Вярвам, че коригирането на това ще окаже истинско въздействие върху патриархални нагласи, които все още съществуват в обществото“, смята Дон, която е член на Шотландската национална партия.

Тя благодари на групата "Вещици от Шотландия" с лидер адвокат Клер Мичъл, която води кампания за обвинените в магьосничество между 1563 и 1736 г. да получат законно помилване. Тя настоява и за официално извинение и издигане на национален паметник.

Според Крел Мичъл, с помилването ще се признае официално и законно, че тези хора не са били вещици. „Някои от тях бяха оправдани по обвинението в магьосничество, но след това животът им е бил съсипан",обясни адвокатката. "Можете да помилвате само хора, които са били осъдени след съдебен процес и са били признати за виновни. Но имаше много хора, засегнати от процесите за магьосничество, които никога не бяха осъдени."

Историците казват, че около 3837 души, повечето от които жени, са били обвинени в магьосничество съгласно Закона за вещерството на Шотландия. Той е останал в сила близо 200 години. През това време магьосничеството се считало за смъртно престъпление и осъдените за него били удушени до смърт и изгорени на клада, така че да няма тяло за погребване. Две трети от заподозрените са имали тази съдба - огромна цифра за такава малка страна.

Заподозрените били затваряни и измъчвани, за да изтръгнат от тях самопризнания, докато чакали съдебен процес, а на жените не било позволено дори да говорят в своя защита. Лишаването от сън било използвано като форма на мъчение, както и пробождането на заподозрени с карфици, за да се намерят доказателства за белега на дявола.


„Един от първите начини за доказване на това, че една жена е вещица, било да има доказателства, представени в процеса, ако сте това, което се описва като „свадлива дама“. Така че жена, която би спорила с хората, вече може да е заподозряна за магьосничество“, обясни Мичъл. И допълни:

„Това означава, че ако сте човек, за който се знае, че спори за това колко месо ви е дал месарят или че спорите със съседите си, или като цяло сте откровен човек, това ще бъде използвано срещу вас като обвинение в магьосничество“.

Шотландският крал Джеймс VI, който управлява от 1566 до 1625 г., се смята за експерт по магьосничество и през 1597 г. написва философския текст "Daemonologie". По време на неговото управление ловът на вещици е бил особено брутален. През 1736 г. окончателно е признато, че магьосничество не съществува и законът е променен.

"Мисля, че има последствия от тези процеси срещу вещици", каза Мичъл. "За период от над 200 години жените бяха уплашени. Те се страхуваха да изпъкнат. Страхуваха се да изразят мнението си и това държеше жените на страна от обществения живот. И това се е отразило на женската психика, която пък се наследява и от децата.

Днес в Шотландия има малки паметници на осъдените по този закон, но групата „Вещици от Шотландия“ казва, че те помнят вещиците, вместо да представляват извинение за тези, които са загубили живота си. Мичъл казва, че трябва да се признае, че тези жени са станали жертва на съдебна грешка. Групата иска мемориал, който да бъде обществено пространство, което отразява историята на жените,  станали изкупителна жертва на сгрешен закон. 

Групата се надява, че на 8 март 2022 г., Международния ден на жената, шотландското правителство ще поднесе официално извинение на жертвите.