Момичешки тайни

Как да изберем веган парфюм?

Кои са съставките, които трябва да избягваме?

Как да изберем веган парфюм?

Снимки: Pexels, Pinterest

Напоследък все повече хора се интересуват от веган козметика. Търсенето й в интернет се удвоява всяка година от 2012 г. насам, а всяка секунда в света се продава по един такъв продукт. Тя не съдържа фосфати, силикони и деривати, но за сметка на това в състава й присъстват доста повече натурални съставки, наречени "биокомпоненти". Докато при козметиката за коса и лице почти се ориентираме в съдържанието на продуктите, при парфюмите съвсем не ни е толкова ясно какво не трябва да има в тях, за да са веган.

Една от съставките, за които трябва да се оглеждаме, е амбра. Произвежда се от храносмилателната система на кашалота, като чрез нея го предпазва от нараняване от кости на риба или черупки. Днес тази твърда субстанция се събира от водата или бреговете на Бразилия, Малдивите, Япония, Африка и много други места по света, но навремето морските бозайници са били убивани за парчетата от нея, чиято големина може да достигне до 50 кг. 


Животинските съставки се използват в парфюмите от векове, а някои от тях са получени чрез жестоки методи, които са навредили на животинските видове. Такъв също е и мускусът, който се добива от жлезите на мускусния елен и се използва както като допълнителна ароматна нотка, така и като фиксатор. 

За да бъде един парфюм веган, той не трябва да съдържа абсолютно никакви животински съставки, включително пчелен восък или мед. Съдържанието им в аромата го прави вегетариански, но не веган. Другото вещество, което трябва да избягвате, е кастореумът, който се извлича от жлези на северноамериканския и европейския бобър. Чрез него животните маркират територията си. Жлезите на бобрите се отрязват и се оставят да отлежават поне две години, за да изчезне неприятната миризма и да остане единствено желаният аромат. 

За щастие – в наши дни варварските практики в парфюмерията, които вредят на животните, са почти напълно премахнати, а заместителите им са синтетични. Проблемът в парфюмерийната индустрия все още е, че повечето компании не слагат етикети с информация за състава на своите продукти, така че потребителят често няма представа какво се съдържа в тях. Например често не е упоменато, че в аромата се съдържа цибет. Това е феромон, който се добива от аналните жлези на цибетовата котка, и въздейства върху сексуалността на човека, но за да бъде получен, животните са държани в клетка. 

Има и съставки, които не са свързани с насилие върху животни, но въпреки това потребителите на веган продукти ги избягват. Една от тях е африкански камък. Извлича се от екскрементите на древния африканския бозайник скалист даман.

В последните години пазаруването на козметични продукти сякаш става все по-осъзнато, а взимането на решение за покупка е внимателно премислено. Повечето компании не навлизат в дълбоки детайли относно компонентите на своите аромати, но в допълнение към това, което изброихме по-горе, можем да добавим, че китайските парфюми имат специално изискване да бъдат тествани върху животни, така че те със сигурност отпадат от списъка с веган козметика. 

 

А ето и жените, които промениха козметичната индустрия