Момичешки тайни

Как да подобрите резултатите си във фитнеса?

Влизайки в залата за първи път, мнозина правят грешката да тренират без план и ясна цел.

Как да подобрите резултатите си във фитнеса?

Съветите, които ще прочетете по-долу, са от професионални инструктори – нашите приятели от фитнес клуб Тринити, така че можете да им се доверите без никакви опасения.

1. Направете си план на тренировките

Влизайки в залата за първи път, мнозина правят грешката да тренират без план и ясна цел. Качвате се за 20 минути на пътеката, правите малко коремни преси, две-три упражнения, които сте видели как изпълнява някой друг в залата и наивно се надявате да има магически ефект до месец. Но за да оползотворите максимално пълноценно ограниченото си време, предварително си подгответе списък с упражнения, които желаете да изпълните. Така ще избегнете безцелното размотаване от уред на уред.

2. Комбинирайте различни стилове тренировки – аеробни и анаеробни натоварвания

Искате да се чувствате по-добре в своето тяло, да стегнете дупето, да имате плосък корем, но ограничавате тренировките си в залата до кардио уредите. Изгарянето на повече калории на крос тренажора със сигурност ще помогне да стопите мазнините, но комбинирането на кардио натоварването с умерено натоварване с тежести и машини ще ви помогне да ускорите процеса по извайването на мечтаното тяло. И, мили дами, не се притеснявайте, няма да изглеждате като културистки с 3 кг гирички в ръце, така че смело към залата!

3. Осигурете си тренировъчен партньор

Започвайки фитнес, ентусиазирано посещавате залата три-четири пъти седмично, но поради всевъзможни “препятствия” и извинения постепенно тренировките рязко намаляват, докато не се стигне и до неколкомесечна пауза. И хайде отначало.
За да избегнете тези периоди на летаргия, е добре да имате фитнес другар, който да ви държи отговорни и да ви “юрка”, когато ви домързи. Ако имате и еднакви цели, още по-добре – взаимно ще се мотивирате и ще обменяте опит.
И въпреки ползата от фитнес другарчето, това е нож с две остриета. Фитнес тренировката може да се превърне в двучасово бъбрене и подпиране по уредите, така че стигне ли се дотам, бързо предприемайте мерки.

4. Намерете професионален инструктор

Спестете си време и нерви, като инвестирате в здравето си и оставите на някой професионалист да ви напътства към постигането на целите ви. Вероятността да изпълнявате по-голяма част от упражненията грешно и да се размотавате в залата е доста голяма. Намерете си инструктор поне в началото, докато добиете представа как да структурирате тренировките и да натоварвате правилно частите от тялото, които искате да оформите. Така намалява и шансът да изпускате тренировки. Важно е инструкторът да има индивидуален подход към клиента и да се съобрази с неговото цялостно физическо и здравословно състояние и ритъм на живот. Изберете инструктор, на когото имате доверие, който умее да ви мотивира и с когото ще ви е приятно да прекарате един час в залата.[[more]]5. Проявявайте постоянство

Постоянството е основният компонент, допринасящ за успеха във фитнеса, а и извън него. Не може последните 10 години изобщо да не сте тренирали и да очаквате за месец да се върнете в суперформата, в която сте били в гимназията.
Опитайте се да превърнете физическата активност в част от своето ежедневие, заредете се с доза търпение и резултатите няма да закъснеят. Това е най-добрата инвестиция, която можете да направите за себе си. Здравето е безценно! А самочувствието и доброто настроение са естествено последствие от времето, прекарано в залата, което всички около вас веднага ще забележат!

Автор: Симеон Кръстев, фитнес инструктор

 

Симеон Кръстев, Фитнес инструктор

Занимава се с фитнес от 6 години, като 3 от тях професионално. В спортната си кариера се е занимавал с плуване и баскетбол. Специализира във функционални тренировки, ориентирани към премахване на мускулни дисбаланси, болки в кръста, врата и колената. Сертифициран е от ISSA-International Sport Science Association(САЩ). Водил е класове по аква-аеробика в чужбина. Състезавал се е в категория „мъжка физика“ в САЩ.