Момичешки тайни

Как да се преборим с изкушенията в храненето?

Не можем и не е задължително да спираме всичко вредно, просто трябва да вкараме употребата му в разумни граници

Как да се преборим с изкушенията в храненето?

Като цяло няма как. Храната е вкусна, захарта е пристрастяваща, мазнините са отпускащи и не живеем в пещера в планината, а в огромен консуматорски рай. Всъщност това за консуматорския рай не е вярно (а и звучи твърде патетично). Живеем в консуматорския ад – “трябва да имам”, “искам да си купя”, “искам още”, “има нещо по-ново”. Разбира се, това е част от прогреса и нямам нищо против. Имам против излишните килограми.

Не можем и не е задължително да спираме всичко вредно, просто трябва да вкараме употребата му в разумни граници.[[more]]1. Самосъзнание. Хубаво е да си дадем ясна сметка, че изкушението не е нещо добро. В последните години маркетингът и рекламата сериозно се обръщат към притегателната сила на “забранения плод”. Сякаш купуването на сладолед (от който се дебелее, кръвната захар бушува като откачена и пр.) е нещо като малка сексуална революция например. Обаче ако нещото беше добро за нас, то нямаше да е изкушение. Заради забранения плод хората са били прокудени от рая и без значение дали вярвате в Библията, дайте си сметка, че по смисъла си “изкушение” определено не е нещо позитивно.

Тоест, не казвам, че ще горите във вечен огън, задето сте си купили и яли сладолед. Просто казвам да си дадете сметка, че избирайки да не ядете сладолед, не се лишавате от нещо хубаво, а избягвате нещо вредно.

Това последното го подчертах, защото е по-лесно да не посегнеш към вредна храна, отколкото към вкусна. Храната е една и съща, въпросът е как я възприемате.

2. Редуциране. Тук вече е по-просто. Направете списък на всичко, което ви изкушава (понякога се случва този списък да включва цялото хранене на клиентите ми) и изберете кое ще премахнете. Обикновено съветвам следното – изберете едно лакомство от група (сладко, солено и т. н.) и започнете да консумирате само него, когато ви се яде нещо “по-така”.

Вторият етап е, ако ядете лакомства всеки ден, започнете да ги ядете през ден, после през два дни, докато стигнете до най-добрия вариант – веднъж седмично.

3. Спокойствие. Ако мислите постоянно за нещо, което искате да изядете, изяжте го и насочете мисълта си към нещо по-полезно. Ако вече сте изяли нещо, недейте да мислите, че не е трябвало, че сега ще надебелеете, че пак не сте успели да издържите и Бог знае какво още... Изяденото е изядено – насочете мисълта си към нещо по-полезно.

Ако мислите честичко за много неща, които да изядете и въпреки че ги изяждате, пак си мислите за тях, не говорим за изкушение, а за друг вид проблем.

4. Гладът е враг на диетите и на човека като цяло. Много е трудно да мислим разумно, ако сме гладни. Това няма да го обяснявам, защото историята го е доказала. Само ще напомня да избягвате глада и да не взимате решения гладни.

Всеки човек има различен начин за справяне във всяка ситуация. Това беше просто едно кратко неделно четиво за основните положения – малко преди да направя палачинките, които вкъщи си позволяваме само в неделя.

Надя Светославова

Надя е извървяла целия противоречив път към постигането на желаната фигура. Това я вдъхновява да започне практика на уелнес инструктор и да помага на други хора с проблеми в сферата на здравословния начин на живот. Методът й на работа не е свързан просто с пресмятане на калории, а с установяване на индивидуалните потребности на всеки и съвместно изграждаме на личен път към по-добър живот. Разполага с богат арсенал техники за справяне със стреса и мотивиращи техники, адаптира хранителни и спортни режими към конкретните нужди на всеки. Работи индивидуално и с групи. Можете да следите статиите й в нейния профил в Linkedin Nadia Svetoslavova или да се свържете директно с нея на имейл [email protected].