Момичешки тайни

Как да укрепим имунната си система през зимата

Доскоро позабравено у нас, червеното цвекло започва бавно да набира скорост и с право го наричат суперхрана...

Как да укрепим имунната си система през зимата

[[more]]Доскоро позабравено у нас, червеното цвекло започва бавно да набира скорост и с право го наричат суперхрана. 

Първоначално цвеклото придобива слава заради високото съдържание на захар в грудките си. Тъмночервените луковици на цвеклото могат да се консумират сурови, настъргани на салата, сварени или печени.

Друг разпространен начин за консумация е сокът от червено цвекло. Той е естествено сладък и изключително полезен за здравето. За да се усили ефектът на сока от червено цвекло и да се подобри вкусът му (някои не харесват землистия му дъх), могат да се добавят ябълка, морков, както и някои билки.

Ето и една рецепта за вкусен сок от цвекло:

За напитката са необходими половин голяма глава цвекло или цяло по-малка, два моркова и една ябълка. Нарежете продуктите на малки парченца. С помощта на сокоизстисквачка изцедете сока от цвеклото. Оставете го да престои един час в стъклена чаша в хладилника. След това, в същата чаша добавите сока от морковите и ябълката. Консумирайте го 30-40 минути преди закуска.

Напитките от цвекло, моркови и ябълка премахват лошите клетки в организма и намаляват техния растеж. Тази напитка е много ефективна за укрепване на имунната система, премахване на токсините и подобряване работата на червата.

Червеното цвекло е с високо съдържание на фолиева киселина и манган. Листата му пък (с които се правят чудесни баници) са отличен източник на витамините А, С и К. Други ценни вещества, които получаваме от червеното цвекло, са калций, желязо, калий, мед, сяра, силиций и хлор. Техният благотворен ефект върху организма се изразява в подобряване на кръвните характеристики, стимулиране на производството на червени кръвни телца, повишаване нивото на хемоглобина и по-добро снабдяване на клетките с кислород.

Сокът от червено цвекло е един от най-богатите източници на нитрати. Той съдържа аминокиселини, които помагат на тялото при синтеза на протеини. Освен това този зеленчук съдържа и различни антиоксиданти като флавоноиди и каротиноиди.