Момичешки тайни

Как се живее без портмоне

Може да се каже официално, че живея в телефона си.

Как се живее без портмоне

Първо да уточня, че съм малко специален случай, защото аз отдавна нямам портмоне с левчета и стотинки. "Да имате стотинки, че нямам да Ви върна?" и последващото ровене са нещо, с което не ми беше трудно да се разделя. Разбирам обаче напълно, че хората, особено по-възрастните, не променят лесно старите си навици.

Преди 13 години се освободих от този товар и мъжът ми беше моят ковчежник в 80% от времето. Напълно умишлено и много освобождаващо действие беше да прехвърля на него да плаща на каси, да следи баланси и прочие. После се сдобихме с по една дебитна карта към сметката ни, за моята имам прекрасно калъфче, и това е. А днес и това нямам, защото имам телефон. Ползвам дигитален портфейл и вече съм 99% дигитализирано същество – може да се каже официално, че живея в телефона си.

Бих дала и много лични примери в подкрепа на това, че да си привързан към кеша, не е чак толкова хубаво нещо. А сред ползите, които аз открих, е волното чувство на освободеност, на избор, на сигурност. Определено мога да кажа, че съм фокусирана по-добре върху спестяванията ни, дори съм в по-добро финансово здраве.

Разплащането с телефона става горе-долу по същия начин, както и с картата, само че е по-лесно. В началото ме впечатляваха хора, които просто подават телефона си на касата и това е, а днес и аз го правя. Дори да си забравя чантата, никъде не мърдам без телефона си, което значи и че никога не съм без пари у себе си. А това няколко пъти вече ме е спасявало в спешни ситуации. Като пример -  нямам кеш, за да си платя сметката за кафе с приятелки, и просто прехвърлям това, което дължа. Налагало ми се е да превеждам и пари в чужбина, а и от чужбина – всичко се случва с два клика, няма никакво сравнение с чакането на гише, попълването на бланки и подобни архаични и изнервящи действия.

Мога да препоръчам дигиталния портфейл, който ползвам, поради три основни причини: безплатно, лесно и сигурно.

Приложението, което в последно време ми е фаворит е на една от големите компании у нас – A1. На практика то дава достъп до света на парите – от безконтактно плащане, през плащане на сметки до парични преводи. Разбира се, както в България, така и в чужбина.

За да има човек този портфейл, не е необходимо да разполага с банкова сметка – той може да се зареди чрез нормален банков превод след получаване на персонален IBAN. Сигурността е гарантирана със заключване от код и пръстов отпечатък плюс всички съвременни системи за сигурност. С други думи, ако телефонът попадне в грешни ръце, парите са защитени. Ако се питате можете ли да дадете достъп на друг човек – да, можете, но това са персонални платежни инструменти и даването на достъп до тях е лично решение.

Както казах, дигиталният портфейл е безплатен – потърсете A1 Wallet в Google Play или в Apple Store, инсталирайте и след секунди всичко е готово. Няма абонаментни месечни такси и разходи за поддръжка и управление. Изпращането на суми между потребителите на приложението е безплатно. Извършването на банкови трансфери на територията на страната и в чужбина се таксува по приложимите тарифи, които се откриват в A1 Wallet в меню "Такси".

И накрая, къде го ползвам? Навсякъде, където има начин за безконтактно плащане. Например в хранителни магазини, кафе-барове, ресторанти, нощни заведения, бензиностанции, но също и при онлайн пазаруване, при покупка на билети за градски транспорт, при ползване на таксиметрови услуги, при резервации на хотели, коли под наем, при плащане на абонаменти за услуги като платформи за музика и филми, при плащане на такси за игри на онлайн платформи и на още куп други места.

Опитайте, момичета, ще останете доволни.