Момичешки тайни

Как всъщност да спестяваме?

Колкото и малко да е, от изключителна важност е човек да спестява.

Как всъщност да спестяваме?

Един от най-големите проблеми на нашето поколение (същото важи и за милениалите) е, че не спестяваме. Аз лично не се бях замисляла за това поне до 35-годишната си възраст и нямах нито един лев за „черни дни“. Винаги съм мислела, че човек трябва да има повече, за да спестява, но се убедих по трудния начин, че колкото и малко да е, от изключителна важност е човек да спестява.

И като казвам спестяване, имам предвид съвременен и цивилизован начин да заделяш пари и да печелиш от тях. Понеже думата „инвестиция“ поне за мен е равнозначна на много пари, които нямам, потърсих отговорите дали и как „обикновен“ човек може да спестява и инвестира дори малки месечни суми. Отговорът е:

Да, може, чрез участие във взаимен фонд.

За да разбера повече, се обърнах към едни от лидерите на пазара у нас, Karoll Capital Management, партньори на фондовете Schroders в България. Shcroders, от своя страна, са Ролс-Ройсът на инвестиционните фондове. Основана през 1804 г. във Великобритания, компанията оперира глобално с 500 милиарда евро. Има 178 фондa - те са регистрирани в Люксембург и се предлагат в 30 държави.

За моите цели обаче имах нужда първо от информация за абсолютно начинаещи – какво е взаимен фонд, какви спестовни планове предлагат Karoll, кой може да участва, мога ли аз да участвам и разбира се, сигурно ли е. Отговорите са прелюбопитни и научих много, което, разбира се, искам да споделя и с вас.

Накратко, взаимен фонд е начин много хора да влагат суми, които се управляват от портфолио мениджъри. Разделени според доходността и риска, тези фондове инвестират в огромно разнообразие от активи (злато, петрол, технологии... списъкът е безкраен).

Възможност за различни спестовни планове

Кaroll имат четири спестовни плана, разделени според годишната им доходност: балансиран вариант с 4-6% годишна доходност, балансиран до високодоходен със 7-10% доходност и два високодоходни варианта съответно с 10-12% годишна доходност и 8-12% годишна доходност. Къде инвестира всеки един от тези фондове, можете да видите тук.

Минималната сума за инвестиране в трите фонда на Schroders е 1000 евро. Но със спестовния план на Karoll може да се инвестира и с много по-малки суми, дори със 100 лева. Разликите спрямо месечни вноски с депозит са значителни.

Предимствата на инвестирането във взаимен фонд

Предимствата на това да се включи човек в спестовен план и да инвестира чрез взаимен фонд, са няколко. На първо място, доходността е по-висока от тази при банковите депозити. Разбира се, доходността зависи от риска. При по-нискорисковите инвестиции доходността не е шокиращо висока, но може да е значително по-добра от лихвата на един депозит, а при инвестициите във фондове с висока доходност тя може да достигне и до 10%.

Второ, за парите се грижат професионалисти, чиято работа е да следят всички пазари и движения така, че да реализират въпросната доходност. Не е нужно да следим борсови индекси или да сме наясно с тясната специфика на управлението на финанси. Определено по този начин се пести и време.

Трето, за печалбата от взаимни фондове, регистрирани в ЕС (а тези на Schroders са такива) не се дължат данъци. И четвърто, фондовете са държавно регулирани и контролирани там, където са регистрирани, т.е. чужди инвестиционни фондове като Schroders подлежат на железен контрол в Люксембург, Великобритания и т.н.

Ако смятате личното си решение за рисков фактор, то един недостатък на спестяването във взаимен фонд е, че вложенията там не са гарантирани на 100%, както е при банковите депозити. Гаранция все пак има чрез Фонда за гарантиране на инвеститорите. Тук, разбира се, доверието във фонда, неговия произход, история, глобален авторитет е от голямо значение.

Също така спестяването във взаимен фонд е дългосрочен ангажимент, т.е. трябва да бъде планирано поне за 5-10 години напред. Предимството е, че човек може да изтегли парите си във всеки един момент, но няма да усети ефекта от инвестицията така, както би я усетил, ако изпълни срока й. 

С подкрепата на Karoll Capital Management