Момичешки тайни

5 прости правила за момичета, които търсят своята реализация

Можеш да познаваш себе си и силните си страни, да си автентична и уникална, с чудесно развит бранд, както и много конкретна, но не носиш ли стойност на другите, няма да има кой да поиска да работи с теб.

5 прости правила за момичета, които търсят своята реализация

Косата ѝ е дълга и права, с червеникав оттенък. Косата винаги ми прави впечатление, а нейната е особено забележителна. Усмивката ѝ посърва след първоначалните ни думи за запознанство. Тя започва да ми разказва. Как нещата не ѝ се получават, как не я викат на събеседвания за работа, а когато я поканят – не ѝ се обаждат отново, въпреки интересния ѝ опит, и завидните ѝ знания и умения. Започвам да нищя казуса и след три-четири въпроса почти извиквам: „Еврика!” Ами че тя не е себе си. Друг е изготвил документите ѝ и се е опитал да я напъха в кутийка. Друг е сложил думи в устата ѝ, с които да се представя пред тези, които правят подбора. Само че червеникавата ѝ коса не иска да седи мирна, в кутийката, нито пък самата тя. [[more]] Говорим си още и става ясно – хората отсреща очакват друг човек и не го получават. Не че не става по принцип, просто не пасва на профила, който търсят. Нищо лично. Тя също очаква друг тип хора, с други ценности и мислене. Но как да достигне до тези работодатели (а защо не клиенти), които търсят хора не само с нейния опит и умения, а и с нейния тип личност, и имат нужда от човек, който да може да решава определен тип проблеми?  Човек като нея.

Ако и ти се припознаваш в нейната ситуация, ето пет ясни – но не много прости принципа.

[[quote:0]]

Отвсякъде ни съветват да бъдем себе си. Който трябва, ще го оцени, нали така?

Възможно е да отблъснеш много работодатели, защото те не търсят точно това, но пък ще привлечеш тези, които имат нужда от човек като теб. Познавай силните си страни и бъди готова да дадеш примери за тях – конкретни казуси, в които си ги изявявала. Бъди осъзната за слабостите си и готова да споделиш какво правиш по въпроса или пък защо не правиш нищо (понякога това е най-доброто решение). Познавай ценностите си – това, заради което правиш нещата, с които си се заела, включително и в кариерен план  – и бъди готова да ги споделиш. Може пък отсрещната страна да изповядва същите. Дано! И най-вече – прави това, което казваш, и бъди това, което говориш. Знаеш защо.

[[quote:1]]

Почти всеки може да изброи какво може да прави, но малко хора могат да опишат как. Опознай кой е твоят специфичен начин на действие, коя е твоята нотка, кой е привкусът, който внасяш във всяка дейност, с която се захванеш. И бъди готова да го обясниш с конкретни примери от предишния ти професионален, а защо не и житейски опит.

Може да има много хора с подобни на твоите знания, умения и опит, но само ти притежаваш онази уникална смесица от ценности, лични качества и начин на действие, описани в твоето CV или профил. Покажи ги, за да изпъкнеш. И за да бъдеш оценена от тези, които търсят хора като теб. Може да се наложи да направиш повече опити, но усилията ще си струват, обещавам. 

[[quote:2]]

В днешния динамичен свят, в който поне половината ни живот преминава онлайн, поддържай единно послание на личния бранд, който развиваш. Няма нужда да повтарям, че е ключово той да бъде автентичен. Ако градиш име на експерт в дадена област, който е открит, позитивен и подкрепящ, прави така, че всичките ти действия да са в унисон с този имидж. Изпращай своето послание онлайн и офлайн и го подплатявай с действия.

Не дели отношението към чистачката от това към клиентите си и не пази усмивката само за избрани. Фалшът рано или късно лъсва. И действай постоянно, иначе има риск да потънеш сред многото други, които го правят.


 [[quote:3]]

Хората са много заети, особено тези, от които зависи вземането на решения за бъдещото ти кариерно развитие. И също така, както всеки друг човек, преценяват през първите седем секунди дали искат да продължат да те слушат предвид начина, по който изглеждаш, невербалното ти поведение и това, което им казваш.

Имай яснота за своите автентични черти, за своята уникалност, за своите ценности. Както и за проблемите на бъдещия ти работодател, колега или клиент,  които можеш да решаваш. При представянето си започни с проблема и решението, което предлагаш, а не с титлата или опита си. Ще имаш възможност да говориш и за тях, защото отреща най-вероятно ще поискат да чуят повече.

[[quote:4]]

Можеш да познаваш себе си и силните си страни, да си автентична и уникална, с чудесно развит бранд, както и много конкретна, но не носиш ли стойност на другите, няма да има кой да поиска да работи с теб. Парадоксалното е, че за да достигнеш до другите, трябва първо да се отвориш към себе си, да се опознаеш и да можеш да се представиш в целия си блясък. Но не с цел просто да блестиш. А за да огрееш хората около теб, за да им помогнеш да решат свой проблем, за да им донесеш стойност.  След като се отвориш за себе си, отвори се и за другите и намери тези, които са отворени за теб. Не е лесно, но случи ли се, е направо вълшебно!

Пожелавам ти да намериш това, което търсиш. И то да ти хареса.

И където и да си, знай, с теб съм!

Лили Георгиева е филолог и магистър по управление на човешките ресурси и кариерен консултант (GCDF), експерт по личен брандинг, НЛП практик, обучител и лектор, писател и мечтател, майка и партньор. Тя знае, че е тук с определена цел. Сама си я е формулирала. Да бъде тази, която е. Колкото и трудно да е понякога. И да помага на жените да бъдат себе си,  в кариерен план, но не само. С годините, освен да говори, усъвършенства и уменията си да слуша и да задава въпроси, и то такива, че да се появят най-добрите отговори за всеки. Фокусирана е  над това да помага на непримиримите жени да открият, създадат или развият тази работа, която ще им носи радост и удовлетворение, и то в хармония с това, което те са, и това, което е важно за тях.  В сайта си има специална секция на различни кариерно-житейски теми.