Момичешки тайни

Най-важните правила на Facebook етикета

Като цяло не правете това, което не искате да правят на вас

Най-важните правила на Facebook етикета

Снимка: kaboompics.com

Социалните мрежи са дълбоко навлезли в начина ни на общуване и играят все по-сериозна роля във връзките ни с близки и приятели не само онлайн, но и офлайн. Затова е все по-важно да имаме балансирано поведение там. Тези няколко правила на етикета ще ви помогнат за това.

 

Спрете да се оплаквате

Едно от най-досадните неща във Фейсбук е оплакването. Тук бихме добавили и така модерното мърморене за това колко си зает. Всички знаят, че всъщност се прави за прослава. Да си зает, не е чак толкова голямо постижение, а и кого заблуждавате – самият факт, че имате време за това да мрънкате във Фейсбук, вече говори достатъчно. Не говори добре за вас и ако се оплаквате от понеделника. Жал ни е, че пет дни в седмицата сте в агония. Никой не го заслужава.

 

Не симулирайте скромност

Не може да не сте забелязали онези приятели, които публикуват нови покупки, пътувания или постижения, опитвайки се да се представят за скромни. Може да искате приятелите ви да знаят, че сте #blessed, но фалшивата скромност винаги прозира.

 

Не отегчавайте хората със селфитата си

Селфита 2-3 пъти годишно – да, разбира се. Но почти ежедневните еднотипни селфита говорят за слабост, нездрава жажда за внимание, все неприятни неща, които не ви правят интересни, а по-скоро ви принизяват в очите на останалите.

 

Споделяйте големите новини лично

Нова връзка, бременност, раждане, разводи, сватби, смърт и изобщо големи събития в живота се споделят първо с близките лично. Също така е недопустимо да издавате лични новини за други хора, споделяйки ги във Фейсбук.


Не публикувайте снимки на децата на другите хора

Дигиталните граници са много важни за някои хора и семейства, ето защо, ако ще споделяте снимки на чужди деца, редно е предварително да поискате разрешението на родителите им.

 

Не „харесвайте” лоши новини

Смърт, драма, проблем, всичко това не е за харесване. Не натискайте бутонa „like” при съобщения за загуба и т.н., останалите емотикони като сълзливото личице също не са подходящи. Най-подходящата реакция е смислен, подкрепящ и искрен коментар.

 

Изключете си автоматичното постване в повече от една социална мрежа

Накратко, необмислено е спрямо другите хора да се вижда една и съща снимка или пост в две социални мрежи, при положение че приятелите ви вероятно ви следват и там.

 

Не публикувайте недобри снимки на други хора

Тук правилото е да не правите това, което не искате да правят на вас. Едва ли искате някой да ви изтипоса на стената си с някоя грозна, засрамваща снимка.