Момичешки тайни

Отслабване: най-честите грешки (II част)

За много жени кантарът е първа и последна инстанция, но е крайно време да се сбогувате с тези остарели предразсъдъци.

Отслабване: най-честите грешки (II част)

В първата част на Отслабване: най-честите грешки се фокусирах върху основната грешка, която аз забелязвам, а именно драстичното намаляване на калорийния прием.

Рязкото ограничаване на калории е съпроводено от редица странични (д)ефекти като:

- забавен метаболизъм;
- спад на тонус и енергия;
- чести моменти на неконтролируем глад, предимно за сладко и тестено;
- влизане в икономичен режим на тялото, тоест колкото по-малко се приема, толкова по-малко се гори;
- невъзможност за поддържане в дългосрочен план, рано или късно всички гладуващи решават, че жертвата не си струва (и са прави между другото).

В днешната втора част ще коментирам други две грешки, които се допускат предимно поради припряност, нетърпение и „остава един месец до морето“.

Изтощителни тренировки

Имала съм такива случаи на момичета, които са начинаещи и въпреки умората, която ги обзема още на втория кръг от тренировката, те упорито отказват да приемат факта, че на този етап толкова могат. Неглижират ситуацията и се подлагат на всевъзможни изтезания в името на каузата. А каузата е загубена, защото аз лично не познавам човек, който да е постигнал много за 20-30 дни в залата.

Моят съвет: ако искате следващото лято да се радвате на повдигнато дупе, стегнати бедра, плосък корем и всички други екстри, започнете да се подготвяте отсега. Поставете си реалистични цели, като например минус 1-2 килограма на месец, в съчетание с 2-3 средно интензивни тренировки на седмица и балансиран хранителен режим, в който съотношението на качество и количество на приеманата храна е оптимално. И не забравяйте, че честите и тежки тренировки изискват повече енергия, тоест колкото повече тренирате, толкова по-завишен апетит ще имате.

Изтощителните тренировки обаче не са грешка, която допускат само трениращите, но и треньорите. Амбицирани от надъхани клиенти, те решават да дадат всичко от себе си, да покажат на горкия човек колко немощен е, да му напомнят, че „кога яде баницата, не рева“, а след това да го изпратят сломен да ближе рани у дома.

Ами няма нужда. Лесно е да покажеш на някого, който и без това едва е събрал смелост да дойде в залата, колко много не може. Лесно и ужасно грешно. Вместо това е нужно още в началото да се обясни, че тренировъчният ритъм трябва да бъде умерен, защото въпреки наивния ентусиазъм, обзел всеки начинаещ, адаптирането на тялото към този вид физическо натоварване, а и формирането на един нов навик отнемат приблизително два месеца или, за да бъда научно обоснована, около 66 дни. Тренировките могат и да станат неизменна част от живота ви, но и за това се изисква време, воля, търпение и практика.

Тренировки vs други физически дейности

Това е нещо, което ми се случва доста често. Задавам въпрос „Тренирали ли сте досега?“ и получавам отговор „Ходя на (народни) танци.“, „Бягам всяка сутрин.“, „Правя йога.“

Добре, но тренирали ли сте?

Заслепени от изваяните тела на треньорите по танци, йога и пилатес, дамите моментално решават, че тези форми се дължат само на танци, йога и пилатес. Честно ли? Не е така.

Но и самите треньори най-вероятно ще ви спестят цялата истина, защото в рекламното съобщение на всяка дейност от спортно-развлекателен характер с целева група жени е обещанието за слабо, стройно и красиво тяло. [[more]] В този ред кардио дейностите са чудесно допълнение към тренировката, но сами по себе си те не са тренировка. Дали ще отслабнете, ако бягате и подскачате? Да, ако сте с наднормено тегло, със сигурност ще загубите килограми. Друга тема е дали хората с повече килограми въобще трябва да практикуват подобен род дейности. Дали тялото ви ще изглежда стройно, стегнато и тонизирано? Не, просто ще сте се разделили с няколко килограма.

Зная, че за много жени кантарът е първа и последна инстанция, която дава присъда слаба или дебела, щастлива или нещастна, но е крайно време да се сбогувате с тези остарели предразсъдъци. Формата на тялото зависи от това какво преобладава в него – мазнини или мускулатура. Кардиото може и да топи мазнини, но не вае мускули.

Преценете кое ви е по-важно и от какво наистина имате нужда.

А ако отговорът е и двете, заповядайте в залата. :)

Следва продължение...

 

Веселина Янева създава Fitness Boutique Joy преди 4 години и решава, че това ще бъде място само за жени. Тренировките са индивидуални, винаги под наблюдението на фитнес инструктор, не се използват машини, а собственото тегло и свободни тежести. Останалата част от услугите, които предлага на своите клиенти, са тренировки на Вибро Плейт, антицелулитни LPG масажи, видео тренировки и изготвяне на хранителни режими. Автор е и на блог, където можете да прочетете много статии за спорта, храненето и нещата от живота.