Момичешки тайни

Правилото на 72-та часа

Човешкият мозък е програмиран така, че, ако дадена идея не се превърне в мотив за действията на нейния собственик, той започва да я приема вече само като картина, но действия по нея не се предприемат...

Правилото на 72-та часа

Правите ли си списък с нещата, които бихте искали да свършите? А случва ли ви се да пренасяте несвършените днес задачи в списъка за утре? Повечето от нас го правят непрекъснато - за утре, за другата седмица, за някой по-спокоен момент…

Чували ли сте за правилото на 72-та часа? В основата си то твърди, че, колкото по-дълго отлагаме едно нещо, толкова по-малко вероятно е да го направим някога. С други думи, когато отложим нещо повече от 72 часа, обикновено намираме достатъчно аргументи след това, за да не го случим.

Факт е, че човешкият мозък е програмиран така, че ако дадена идея не се превърне в мотив за действията на нейния собственик, той започва да я приема вече само като картина, но действия по нея не се предприемат. Което означава, че тя вече няма такова значение за него. Помислете си само за всички отворени прозорци в браузъра на компютъра ви с интересните статии или информация, която сте искали да прочетете, но сте отложили за по-късно. Колко от тях наистина прочитате, ако сте го отложили за повече от 72 часа?

Когато знаем и сме наясно с факта на прогресивния спад в мотивацията и стимулирането за извършването на едно или друго действие с всеки изминат час, бихме могли по-лесно да подредим дейностите си според важността им и ентусиазма си и да отмятаме най-ценните за нас веднага, на момента. Може само да започнем подготовка или някаква малка част от дейността по нещо, но трябва да бъде в рамките на 72 часа от появата на идеята или взимането на решението. Важно е първите стъпки да бъдат направени през първите 72 часа, вторите в следващите 72 и така нататък, за да не загубим цялостно мотивация и никога да не завършим нещото, което искаме. 

Можем да се справим с отлагането, ако то е проблем за нас. Необходими са само малко планиране, дисциплина и кураж да формираме нов навик. 

А дали bullet journal може да ни помогне?