Повечето от нас знаят, че ако не защитим кожата си от слънцето по подобаващ начин, може да се появят вреди – от изгаряне до поява на бръчки. Не всички си даваме сметка обаче, че слънцето може да бъде още по-вредно за очите ни.
Учени от Австралийската фондация за рак на кожата установиха, че очите са десет пъти по-чувствителни към невидимите ултравиолетови (UV) лъчи, отколкото кожата. Те не само могат да изгорят очните ябълки, да предизвикат глождене и сълзене, но и да предизвикат преждевременно заболявания като катаракта и дегенерация на макулата, алармират офталмолози във в. “Дейли мейл”.
И двете заболявания са пряко свързани с остаряването, но прекомерното излагане на UV лъчи може да увеличи риска от тяхното развитие. Според Американската академия по офталмология, 10% от случаите на рак на кожата се появяват на клепача, а ракът може да се появи и върху самото око. Експертите от години акцентират върху използването на слънцезащитни продукти, но понастоящем апелът е да се наблегне на носенето на слънчеви очила. Както при кожата, слънчевите ултравиолетови лъчи - UVA и UVB - увреждат очите.
Когато си купуваме слънчеви очила, е препоръчително да търсим европейския стандарт за защита “CE” или изрично посочен UV400 филтър. Това означава, че стъклата са минали проверка за нормите на безопасност, споделя британската оптичка Рошни Канабар. Често ментетата нямат този надпис и очите не са защитени по никакъв начин.
Има още...
Михаела Грънчарова
Обичам устойчивото във всичко – в начина на живота, в разумното хранене, както и във взаимоотношенията с хората. Харесва ми да чета, но не за да избягам от реалността, а за да намеря начини да я направя по-хубава. Опитвам се да гледам от слънчевата страна на живота с щипка самоирония, усмивка и развълнувани очи.