Момичешки тайни

Секс в събота: Страхуваме се да поискаме любов

Не сме обучени да влизаме във връзки и имаме бегла романтична представа за обич, казва психотерапевтът и сексолог Гинка Георгиева

Секс в събота: Страхуваме се да поискаме любов

Гинка Георгиева е психолог, психотерапевт и фамилен терапевт, специализирала в темите на сексологията. Тя помага на мъжете и жените да разберат по-добре своя партньор, да се избавят от обидите, да преобразуват напрежението и претенцията в радостно общуване. 

Гинка Георгиева работи основно по метода гещалттерапия по десетките семинари, които води, както и лекции на темите за сексуалността, сексуалното образование при деца, юноши и възрастни. Получава богато образование по психология в Москва, Киев и София. Работи със семейни констелации и експресивни арт терапии. Щастливо омъжена от 28 години, майка на 2 деца и едно внуче. 

С Гинка правим поредицата "Секс в събота" като обсъждаме темите за отношенията, любовта, интимността. 

***

Вече сме 2022 г. и според нумерологията, годината ще премине под знака на семейството и отношенията. Кой мислиш е пазителят на семейството днес - мъжът или жената?

Мисля, че има други основи, върху които може да се изгради едно семейството, много по-смислени, отколкото нумерологията. Семейството първо е добре да го разгледаме като нещо много динамично, което се променя. И двамата в едно семейство биха могли да бъдат основа на добро такова като, на първо място за мен е личната заинтересованост това семейство да съществува. Кой какво прави в отношенията, в бита, в подкрепата – емоционална или финансова - това е разпределение на задачи. На първо място е общата ценностна система на двама души да гледат в една посока, за да могат да създадат семейство.

Толкова много семейства се разделят преди първите 5 г. Това мода ли е или е семеен разпад?

Иска ми се да кажа, че не е мода, но не мога да кажа, че не сме повлияни от модата за всичко – в отношенията, както и в семейството. Модата е и в това, че изглежда много лесно и то реално е много лесно семействата да се разделят. Живеем в много подсигурени и много спокойни времена. Едно поколение назад, две със сигурност – нашите баби дядовци, за тях е било почти невъзможно да бъдат разделени, защото е ставало на въпрос как ще оцелеят. Докато днес имаме тази възможност всеки да може да се погрижи за себе си, най-вече финансово, дава смелостта на хората много бързо да тръгват от връзките. Тенденция е да се разделят преди първите 5 г, най-вече с появата на децата. Защото не сме обучени да влизаме във връзки.

Всички влизаме с идеята на любовта, която щом я има, ще преодоляваме всякакви трудности, но никой не ни казва, че любовта сама по себе не може да закрепи нашите връзки. Те са едни отношения, които се градят върху възможно най-точна доза отговорност за ролята на единия, ролята на другия. Никой не ни е обяснявал през какви цикли преминават отношенията, които коренно променят обстоятелствата и начина на живот. Едни неща, които са били приоритет и са сплотявали младите - достатъчно време заедно, флирт, пътувания, ухажвания - с появата на децата почти всичко се измества. Налага се да поемем други отговорности и интимността и вниманието почти напълно отпадат. С появата на децата, промяна на работа, населено място, после с порастването на децата, влизането в пубертета води до други обстоятелства, които могат да бъдат наречени "кризи" в добрия смисъл. Това не е нещо лошо. Но в кризата хората бързо взимат решение за раздяла, като основно смятат, че са се объркали един за друг или, че просто любовта си е отишла. В тези 5 години има много сътресения с появата на децата и промяна на фокуса на приоритетите.

Жените днес с какво са по-различни от преди 50-60-70 г, когато нямаше толкова разводи?

Днес  можем да взимаме самостоятелни решения, без да се съветваме с майка, баба или жените от рода. Жените преди 70 години до голяма степен не са имали възможност да избират. Решението им е било взимано под чуждо въздействие и под абсолютното съобразяване с нормите и желанията на други хора. Това е една основна разлика с нашите майки и баби. Това е времето, когато се е появило хапчето „антибебе“, което показва на жените, че те вече могат да правят секс за удоволствие. Това е революция в сексуалните преживявания. Може би различна е тази свобода, но и желанието за реализация, което трудно е извоювано преди 50-60-70 г. Животът на жената е бил ориентиран към семейството, отглеждането на децата, повечето жените не са имали повече от основно образование.


Ти, както и аз, си в една интересна възраст. Как се чувстваш спрямо своята по-млада версия?

- Чувствам се много по-добре и не бих и мечтала и за миг да бъда на 20 или на 30. Харесвам възрастта си с цялото си осъзнаване. Не мога да се погледна отстрани, но нямам усещане, че остарявам или поне тялото ми още не дава такива индикации. Времето ми е толкова запълнено с ангажименти и интересни неща, че нямам време да си дам равносметка как се чувствам на моите 47 г. 

Женското тяло днес е толкова на показ. Жените изглеждат по-достъпни от всякога, а любовта е все по-трудна за намиране. Защо е така?

- Женското тяло е на показ, да. Реклами, филми, всичко е с еротични окраски. Доколко жените са по-достъпни от всякога? Да, ние днес сме сексуално свободни, това е хубаво. Зрелите жени наравно с мъжете е съвсем нормално да пожелаят да имат сексуални контакти. Това не на всяка цена е порочно и до известна степен дава свобода. Мисля, че любовта я има. Почти във всеки човек съществува като копнеж, но е важно да знаем, че любовта не е само романтично преживяване.

Ние свързваме любовта с връзката, докато връзката подлежи на определени условия , които на пръв поглед изглеждат практични: да си разменяме един на друг услуги. А ние се страхуваме да си признаем колко сме зависим един от друг в различните аспекти на бита и страхувайки се да си го признаем, губим романтиката и любовта. Категорична съм, че любовта съществува. Тя изисква своето напомняне, поддръжка. Да не забравяме, че в днешния свят любовта е нещо доста конкретно и, когато се осмелим за тази конкретност, как ние ще се чувстваме обичани, как сме готови да дадем любов, тя тихичко заема своето място.

Продължава следващата събота с още въпроси и отговори за любовта, отношенията и секса. 

Дотогава може да се свържете с Гинка Георгиева ето тук:

 https://healingwords.bg/

https://www.facebook.com/HealingWords.bg

https://www.instagram.com/healingwords.bg/