Момичешки тайни

Силата на синхрона и лекотата за постигането му

Напоследък доста се пише и говори колко е полезно практикуването на медитации за концентрация или на различни релаксационни техники с цел да се подобри качеството на труда ни...

Силата на синхрона и лекотата за постигането му

Напоследък доста се пише и говори колко е полезно практикуването на медитации за концентрация или различни видове релаксационни техники, с цел да се подобри качеството на труда и производителността ни. Иска ми се да направя едно малко уточнение в тази посока. Всъщност истинската цел на медитативните практики е точно обратната – да спрем да се опитваме да се подобряваме непрекъснато и във всичко.

Вместо това тези практики целят нашето забавяне, отпускане, доверяване и готовност да задържим вниманието си върху прекия опит, който трупат сетивата ни в момента.

Вместо да измислим или намерим решение на проблем, вместо да подобрим производствения си коефициент, ни се дава шанс да осъзнаем, че точно манията ни да ставаме все по-справящи се, по-добри и квалифицирани, по-бързи и ефективни, ни спира и ограничава.

[[quote:0]]Това, разбира се, създава конфликт, но точно в него се крие и съкровището. Тъй като ние се свързваме със себе си чрез тишина и присъствие по време на медитативните практики, ползите за нас може да бъдат следните: да започнем да виждаме по-ясно нещата, които ни движат и дали тези “драйвъри” ни водят до удовлетворение или не; може да станем по-наясно за състоянието на работните си отношения; да започнем да разбираме силата и влиянието на масовата култура на работното си място – подхранва ли ни или ни изчерпва, след като е по-скоро в полза на другите.

Тъй като тези техники ни обучават допълнително в осъзнаване и устойчивост, бихме могли да се докоснем до новооткритото усещане за вътрешно подравняване. Това означава, че може да станем по-любопитни, креативни и центрирани в себе си спрямо настоящата си работа, или пък да признаем неприятното разминаване между сегашната си кариера и дълбокото си призвание, което да предизвиква решението да сменим посоката. Може да разпознаем симптомите на натиск върху нас по време на работа, вече като част от системната дисфункция, а не като свой, личен недостатък, и да изберем да се изправим срещу този натиск или да предприемем нужните стъпки, за да го променим.

Няма как да бъдем ефективни, ако не сме в синхрон със себе си. Когато постигнем унисон със себе си – с помощта на редовна медитация като един от лесните начини за това – тогава можем да открием, че сме привлечени към трудов живот, в който състраданието, а не конкуренцията са двигатели; служенето, а не продажбите са определящи; артистичността, а не агресията са основните ни инструменти.

[[more]]Съзнателното обединяване на тяло и ум може да ни доведе до намаляване на стресиращото преживяване на конфликта между онова, което чувстваме, че сме, и това, което ни се налага да бъдем, принудени от работни и житейски обстоятелства. И тогава е много възможно да открием, че междувременно без специално обучение и програма у нас са се развили и допълнителни умения и способности (добра концентрация, емоционална интелигентност, способност за съпреживяване, вътрешно равновесие и стабилност). И това е станало някак от само себе си, от присъствието и отдаването ни на потока по време на медитация, а не от съзнателния ни опит и напън да ги развием и усъвършенстваме.