Момичешки тайни

Смъртта на приятелството за поколението Z

Смъртта на приятелството за поколението Z

Снимка: istockphoto.com/

За по-възрастните поколения единственото място за връзка с хора със сходни интереси е било работното място. А днес без работа в офиси и обучение онлайн, младите все по-трудно създават връзки, приятелства и трайни човешки отношения.  

Големите градове може да изглеждат привлекателни и да имат наглед много възможности за контакти, не са малко хората, които се оплакват, че именно в големите градове се чувства най-силно дистанцирането между хората, капсулирането им в определени мини общества и отчуждението.

24-годишната Наоми Мбунга мечтае да живее в Торонто и да развива уменията си в голяма технологична компания. Младата жена е отраснала в Ирландия, където не необичайно да се смесват хора от различни култури и нации по работа, в учебна среда и в лични контакти. Но когато пристига в канадския конгломерат през 2022 г., прекарва първите месеци на работа от хоумофис, изолирана от всякакви контакти с човешки същества заради пандемията.

Мбунга харесва колегите си, но ги е виждала само през екрана. Общува само със съквартирантите си, но тях позната от по-рано, а иска да разшири кръга си на познанства.

Как се създават приятелства днес в условията след пандемията и дистанционна работа и учене?

Така Мбунга започва да тренира - нещо, което досега не е правила, само и само да излиза и да среща реални живи хора, които досега вижда само през Instagram.

„ По време на пандемията с изненада установих, че бях станала твърде антисоциална, раздразнителна и неуверена да говоря с непознати. Сама се докарах до тук“, казва младата жена.

Според психолозите, работата и ученето са неформална среда, която обаче сближава хората по естествен признак – общи интереси на едно и също място. Когато обаче го няма мястото, общуването става почти невъзможно. А хора, които нямат голям житейски опит като децата, тийнейджърите и младите служители, е много трудно да излязат от собствения си капан на социалната изолация. Приятелствата подхранват човешките представи за живота – дават различна гледна точка, обмяна на информация, на енергия и пространство. А младите хора са много по-склонни да създават нови приятелства, сравнено с по-зрелите, които вече са изградили своята мрежа от нужни им контакти.

Бариерата в психологическото общуване за поколението Z вече е факт. Днес, когато пандемията е на път да приключи, все повече фирми и служители избират да продължат да работят дистанцирано от хоумофис, което се отразява най-вече на младите и незрелите. Преминаването към хибридна форма на работа – частично в офиса, но преобладаващо хоумофис – също не е достатъчно за създаване на трайни връзки.

Според експертите, социалните отношения като цяло са свили след пандемията, а в някои случаи, въобще не са създадени такива. Младите търсят все повече начини за приятелства. Социалните мрежи създават такава опция, но често запознанствата остават също така дистанцирани, точно поради факта, че младите все повече пишат, а не говорят, не използват реалните си емоции на гласа и интонацията, не се срещат толкова често на живо, а използват емотикони и картинки, за да изразят своите чувства и реакции. А това е неестествено и също толкова плоско, колкото екрана.

Това е причината толкова много млади хора да търсят някаква проява на своята човешка същност – да се заявят като реално съществуващи същества, които иначе никой не вижда, ако сами не се поставят във виртуалната среда. Защото ако няма кой да види и малкото видео съдържание в TikTok например, има дни, в които младите не са потърсени от никого.

Събитията като нов начин за срещи

Мбунга сама стига до извода, че трябва да има някакви събития, които са събират младите по някакъв общ критерий. Така организира Toronto Girl Social  - вечер, на която се събирам млади момичета, за да се запознаят на живо и да прекарат реално време заедно на живо.

„Беше толкова забавно! Всички в началото бяхме нервни и несигурни, но много бързо видяхме, че всички са така. Всички бяхме в една лодка, бяхме сами и бързо стопихме леда. Това беше една от най-хубавите ми вечери в живота, защото се запознах с толкова много нови симпатични хора“, казва младата жена.

Продължава на следващата страница...


Виждаме себе си чрез приятелите

За най-младите от поколението Z, които още са в училище, пандемията се отрази най-тежко. Дългите периоди на локдауни и изолация от всякакви социални контакти по света поставиха на голямо изпитание младежите между 14 и 20. Това е периодът, когато мозъкът на подрастващия индивид създава своя представа за света, различна от тази на семейството и приятелската среда е изключително важна за личностната идентификация. А когато срещите с приятели са възпрепятствани, проблемите на социализацията преминават в психологически проблеми.

Чувството на сигурност и ритмичност, което създава училището, липсва по време на онлайн обучението. А това изважда младите хора от чувството за ред и стабилност, обясняват психолозите, които все повече се срещат с младежи, които са се почувствали твърде изолирани в пандемията.

А на този етап, 3 години след пандемията, младите хора вече се вливат като работна сила и им липсват базисни умения на комуникират, да съставляват сами графика си на работа и други житейски ангажименти и най-вече – да се сближават с други човешки същества. На практика, те не познават никого – нито колегите си, нито шефовете, нито себе си, казва Мириам Киркмайер, клиничен психолог, който отговаря за наемането на персонал в голяма технологична компания в Торонто.

Затова тя посочва колко са важни приятелите за младите индивиди – защото с тях се оглеждаме в себе си.

Приятелството като инструмент за успеха

За професорите в колежа Дартмут, САЩ, това явление е още по-интересно, макар да е наситено силно с негативен знак. Според изследователите на човешкото поведение и социология, хората, които имат много приятелства и контакти, се радват на повече успехи в кариерата си. Това се дължи на факта, че приятелствата често се развиват между колеги и хора с общи интереси и начин на мислене. А тези връзки се използват много успешно за бизнес и кариерно израстване.  

Най-силни са приятелствата от ранните детски години и често това са най-трайните контакти между хората. Независимо дали те ще се развият в бизнес отношения, всеки човек пази приятелите си от детството като най-ценното си богатство.

Учените правят проучване, което започва през 2016 г. Интервюирали студенти, за да наблюдават как приятелствата влияят на кариерното израстване. След приключването на втората пълна от интервюта през 2021 г., участниците вече навлизали на пазара на труда, а по това време пандемията е в своя пик. Учените наблюдават как локдауните и изолацията се отразявт силно негативно на социалните контакти на младите хора, но и на амбициите и желанието им да постигат целите си. Просто, защото мрежата от контакти или т.нар. Нетуъркинг, не може да работи.

И още...


Смъртта на приятелството

Прекратяването на контактите с приятелите за мнозина е било много травмиращо. За много млади хора това са единствените контакти с живи хора, далече от семействата им. А като липсва и работната жива среда, нормално е хората да се чувстват изгубени. По това време много млади хора се дипломират, преместват се в други градове за работа и изоставят и малкото си приятелства зад гърба си. Общността е изключително важна за индивида.

Сега приятелството все повече липсва на младите хора, а създаването на нови връзки отнема време и изисква усилия от двете страни.

Изследването на университета Дортмут обаче показва, че поколението Z е по-отворено от милениалите за нови приятелства и използва основно онлайн приложенията за запознанства. Но това създава други рискове, тъй като тези платформи функционират така, че да събират повече интимни партньори. Затова по-добрите начини за запознанства се оказват групите по интереси като тези във Фейсбук, например. Там се въртят хора с общи хобита и споделени интереси в живота.

В крайна сметка, тъй като поколението Z не е имало опита да създава нови приятели на работното място, те са и по-отворени за новите начини за запознанства. Ако някога е било нормално да излезеш да пиеш бира с колеги, сега се изисква по-гъвкав подход.

Що се отнася до Найоми Мбунга, тя е доволна от различните типове хора, които е срещнала чрез Toronto Girl Social, което разширява нейния свят далеч отвъд съквартирантите й.

Ако се интересувате от психология, ще ви бъде интересно и това