Момичешки тайни

Суши - полезно или вредно?

Няколко ползи и вреди, свързани с консумирането на суши

Суши - полезно или вредно?

Сушито е традиционно японско ястие, което неправилно се свързва със сурова риба. На пръв поглед месото наистина изглежда сурово, но то винаги е преминало през някакъв вид предварителна обработка. Въпреки все по-широката си попу­ляр­ност по света, този вид храна раз­деля хората на две крайни мне­ния. Едните са твърди привър­же­ници, докато дру­гите смя­тат сушито за изк­лю­чи­телно вредна храна. Тук можете да прочетете и за двете гледни точки, за да направите информиран избор дали да включите сушито в менюто си.

С какво сушито може да бъде полезно:

1. Ори­з. Оризът е добър източ­ник на сложни въг­ле­хид­рати, вита­мини и мине­рали. Освен това той не съдържа глу­тен, което го прави под­хо­дяща храна за всички, осо­бено за хората, които имат непоносимост към глутена. Оризът има високо съдър­жа­ние на тиа­мин - ензим, който помага на тялото да прев­ръща въг­ле­хид­ра­тите в енер­гия, която се освобождава, вместо да се натрупва. Това може да е и една от при­чи­ните, поради която в Япо­ния зат­лъс­тя­ва­нето е 10 пъти по-малко, откол­кото в САЩ нап­ри­мер.

2. Риба. Един от основ­ните ком­по­ненти на сушито е рибата. Мор­с­ката храна е сред хра­ните, които съдър­жат високи нива на желязо, което спо­мага рабо­тата на кръв­ните клетки. Без­с­по­рен е фак­тът, че рибата съдържа голямо коли­чес­тво про­те­ини и кал­ций. Основ­ното пре­дим­с­тво на маз­ните риби, като нап­ри­мер сьом­гата, е съдър­жа­ни­ето на омега-3 мас­тни кисе­лини. Този вид маз­нини сти­му­ли­рат буд­ността, кръ­во­об­ра­ще­ни­ето, имат бла­гоп­ри­я­тен ефект върху кожата, може да спо­мог­нат отс­лаб­ва­нето. Освен това човеш­кият орга­ни­зъм не може да ги син­те­зира по био­ло­ги­чен път.

3. Ори­зо­в оцет. Той съдържа около 20 ами­но­ки­се­лини, 9 от които не могат да бъдат съз­да­дени от други съе­ди­не­ния в организма и са от същес­т­вено зна­че­ние за човеш­кото тяло. Ори­зо­вият оцет има благоприятно въз­дейс­т­вие и върху кръв­ната захар, като пони­жава ней­ните стой­ности, стиму­лира имун­ната сис­тема, пони­жава холес­те­рола, влияе добре на инфек­ци­ите на пикоч­ните пътища, помага на орга­низма да усво­ява хра­ни­тел­ните вещес­тва и др.

4. Нори. Това са сушени ядливи мор­ски водо­расли. Нори е богато на йод, вита­мини и мине­рали. Съдържа също голямо коли­чес­тво вита­мини В1, В2, В6 и вита­мин С. Водо­рас­лите често са около 10–20 пъти по-богати на хра­ни­телни вещес­тва от сухо­зем­ните рас­те­ния. Нори нама­лява холес­те­рола в кръвта и е с богато съдър­жа­ние на про­те­ини. Също така е добър източ­ник на ами­но­ки­се­лини и глу­та­ми­нова кисе­лина. Смята се и, че при­е­мът на водо­расли пони­жава риска от поява на рак. В последните години водо­рас­лите при­до­би­ват все по-голяма попу­ляр­ност и този факт не е никак слу­чаен. Те съдър­жат около 1000 пъти повече полезни вещес­тва, отколкото рас­те­ни­ята. Не е слу­чаен и фак­тът, че ста­ват все по-попу­лярни и в при­гот­вя­нето на маски и кап­сули в коз­ме­ти­ката. Тези мор­ски рас­те­ния се изпол­з­ват и при хора, страдащи от ниско съдър­жа­ние на желязо в орга­низма, при заха­рен диа­бет, подагра, а също така и при изга­ря­ния.

5. Зеленчуци. При при­гот­вя­нето на суши могат да се изпол­з­ват почти всички видове зелен­чуци, дори до извес­тна сте­пен към тази кате­го­рия можем да при­чис­лим и водо­рас­лите. Освен че изо­бил­с­т­ват от вита­мини и мине­рали, зелен­чу­ците също съдър­жат и голямо коли­чес­тво фибри. Те защи­та­ват орга­низма от редица болести, например на сър­дечно-съдо­вата сис­тема. Имат пред­паз­ващо дейс­т­вие срещу поя­вата на рак, могат да спо­мог­нат и кон­т­рола на апе­тита. Плюс е също така, че те се изпол­з­ват пре­димно в суров вари­ант. Така се запазват всички полезни свойс­тва, които имат.

6. Уасаби. Това е зелената на цвят пас­та, която неиз­менно се свър­зва със сер­ви­ра­нето на суши. Въп­реки неспецифич­ния си вкус, уасаби пас­тата съдържа огромно коли­чес­тво вита­мин С и благопри­ят­с­тва хра­нос­ми­ла­тел­ния про­цес в орга­низма. Също така има мощни антибактери­ални свойс­тва и дейс­тва анти­сеп­тично. Тя пре­дот­в­ра­тява раз­ва­ля­нето на зъбите, като спира раз­ви­ти­ето на бак­те­ри­ите, при­чи­ня­ващи кариес.

7. Джин­джи­фи­л. Той има фун­к­ци­ята на афро­ди­зиак. Акти­ви­зира кръ­во­об­ра­ще­ни­ето и обмяната на вещес­т­вата, уско­ря­вайки мета­бо­лизма.

8. Ниско съдържание на калории. Те почти лип­с­ват в бялата риба, зми­ор­ката, скум­ри­ята и рибата тон. Изк­лю­че­ние е сьом­гата, но тя често е в мини­мални коли­чес­тва и рядко може да прибави голям брой кало­рии.


С какво сушито може да бъде вредно:

1. Живак. Както всяка друга храна, при­гот­вена без необходимата обра­ботка или сани­тарни изисквания, сушито също може да бъде опасно. Основ­ният недос­та­тък на при­ема на полусу­рова риба е голя­мото съдър­жа­ние на живак в нея. Най-голямо коли­чес­тво живак съдържа рибата тон, която е водеща при при­гот­вя­нето на суши. При­е­мът на големи количес­тва риба тон нап­ри­мер може да пре­диз­вика живачно нат­ра­вяне.

2. Химически добавки. Уасаби сосът често съдържа оцве­ти­тели, аро­ма­ти­за­тори, лимо­нена кисе­лина и соя. Някои от тези със­тавки могат да бъдат смя­тани за опасни, осо­бено за хора със слаба имунна сис­тема. Уасаби в големи коли­чес­тва може да се окаже и опа­сен за чер­ния дроб.

3. Паразити. При голяма част от суши спе­ци­а­ли­те­тите се при­ема сурова риба, което крие риск от съдър­жащи се в нея пара­зити. Те могат да пре­диз­ви­кат широк спек­тър от оплак­ва­ния и нераз­по­ло­же­ния на орга­низма. Инку­ба­ци­он­ният период обик­но­вено е до 7 дни след кон­су­ма­ци­ята на зара­зено месо. Въп­реки че в съв­ре­ми­ето зара­зя­ва­нето с пара­зити от суши е по-скоро изк­лю­че­ние, откол­кото прак­тика, такъв риск същес­т­вува. Нама­ля­ва­нето на риска от зараза с тези пара­зите може да се сведе до мини­мум, ако рибата пред­ва­ри­телно е печена, варена или дори зам­ра­зена за поне едно дено­но­щие. Хората със слаба имунна сис­тема, както и бре­мен­ните жени, би след­вало да огра­ни­чат или изобщо да се лишат от при­ема на такъв вид храна.

4. Бактерии и вируси. Освен замър­си­те­лите, рибата може да бъде източ­ник на раз­лични бак­те­рии и вируси. Ани­са­ки­а­зата е най-теж­ката и поня­кога фатална инфек­ция, която може да бъде при­чи­нена от чер­веи, живе­ещи в плътта на някои риби. Те могат да бъдат избег­нати чрез по-горе изб­ро­е­ните тех­ники, а именно гот­вене или дъл­боко зам­ра­зя­ване.

5. Сол. Друг недос­та­тък на сушито е, че то е изк­лю­чи­телно солено. Ори­зът, с който се при­готвя суши, се сер­вира обик­но­вено със соев сос и сол.

6. Соя. Има много спо­рове относно това, дали соята е полезна храна. Тя съдържа хра­ни­телни ест­ро­гени, които ими­ти­рат ест­ро­гена в тялото и могат да дове­дат до хор­мо­на­лен дис­ба­ланс. Затова ней­ният прием не се пре­по­ръчва по време на бре­мен­ност, както и от малки деца.

Както при повечето напитки и храни, ключът е в правилния баланс. Ако харесвате суши, няма нужда да се отказвате напълно от него, но ограничения от типа да не се консумира всеки ден, както и следене на произхода и начина на приготвяне може да ви спестят неприятности.

Следва: 6 съвета за здравословно суши

 

Автор: Станимир Михов
Станимир Михов е фитнес инструктор и персонален треньор, завършил в НСА фитнес и фитнес-културизъм.
Повече от него може да откриете на сайта: stanimirmihov.com.