Момичешки тайни

Татковците също страдат от постродилна депресия

За проблема започват да говорят едва днешните 30-годишни бащи, но той съществува от години

Татковците също страдат от постродилна депресия

Бащите също страдат от психични затруднения като тревожност, самота и чувство на вина

Да станеш баща може да е най-щастливото събитие в живота на мъжа, но за голяма част от силния пол носи силно неприятни изживявания. И не става дума за недоспиването, новия гост в леглото и пренасочването на огромен финансов ресурс. Всъщност мъжете също могат да страдат от следродилна депресия, показа международно изследване, започнало през 2010 г. във Великобритания. Според проучването един на 10 нови татковци страда от следродилна депресия. От 2015 г. насам случаите дори са се увеличили, според изследване на Националното обединение за раждането на деца – National Childbirth Trust (NCT). Заключенията на изследването дори показват, че засегнат е един на трима татковци.

Симптомите на следродилната депресия при бащите са тревожност, стрес и чувство на вина. А в международния ден на мъжете – 19 ноември – светът обърна специално внимание на психическото състояние на бащите особено в ситуацията, в която почти всички работим, учим и почиваме от вкъщи.

Във Великобритания от 7 години се организират групи за подкрепа на мъжкото психическо здраве. Целта е да се повдигне темата и да се говори за това състояние, което обикновено се обяснява с майчината следродилна депресия и отдръпването й от мъжа по чисто хормонални причини.

Оказва се, че повечето мъже въобще не са запознати с проблемите на мъжкото психическо здраве, но след раждането на децата им, се обръщат за помощ. Повечето млади татковци споделят, че вместо вълнение и радост от бебето, чувстват самота, изолация и чувство на вина, че не са пълноценни партньори.

„Не може да кажеш на приятелите си, не може да кажеш на жена си, че се бориш с психически затруднения. А това е като затвор.“ 

Това казват младите татковци. За тях са нови и чувствата, които обикновено изпитват жените, но всъщност ги имат и мъжете. А именно – отчаяние, липса на радост от живота, нежелание да се прибираш у дома.

Има и бащи, които разказват, че изпадат в тревожни състояния, след като са станали свидетели на травматично раждане на половинките си. За някои представата за раждане съвсем не отразява реалността и мъжете не са били подготвени психически за видяното.

Най-доброто в кампанията за подкрепа на мъжкото психическо здраве е фактът, че това е грижа за цялото семейство. „Здравите родители като физика и психика са здравите основи за бъдещото на децата им“, заключават изследователите.

Не знаех как да бъда баща

Новата роля на баща не се учи в училище, нито се наследява от баща на син. Да бъдеш баща, е урок, който се учи всеки ден. Затова татковците казват, че най-много ги затруднява смяната на ролята – от любящ и подкрепящ партньор, сега има още една нова роля – на родител. Затова не е изненадващо, че родителите се събират с родители, защото мислите, идеите, разговорите и вибрациите са сходни. А понякога в един неангажиращ и дори комичен разговор, може да се намери отдушник на проблема и да добиеш усещането, че не си сам в преживяванията си.

Жените може да са по-споделящи, но и мъжете имат нужда от групи за подкрепа и това не бива да бъде скривано и да е тайна.

Във Великобритания заради пандемията групите за подкрепа на мъжкото психическо здраве функционират през WhatsApp и макар да не е същото като да говориш очи в очи, пак е форма на общуване.

Много татковци споделят, че биха искали да са знаели за програмата Leeds Dads по-рано. Има много книги за родителство, но нито една не разказва за преживяванията на бащата, защото това е тема табу или поне е нова тема, която татковците на 20 – 30 г. чак сега започват да разпознават. 

 

Защо жените страдат от бърнаут повече от мъжете