Момичешки тайни

Трите най-големи мита за постигането на мечтаното тяло

Лятото наближава, а вие още сте далеч от мечтаното тяло. Малкото дяволче на рамото ви натяква „няма време“ и заредени с хъс и ентусиазъм се втурвате в залата да борите излишните килограми на всяка цена, готови да направите компромис с вредните си хранителни навици поне за няколко седмици.

Трите най-големи мита за постигането на мечтаното тяло

Съветите, които ще прочетете по-долу, са от професионални инструктори – нашите приятели от фитнес клуб Тринити, така че можете да им се доверите без никакви опасения.

Лятото наближава, а вие още сте далеч от мечтаното тяло. Малкото дяволче на рамото ви натяква „няма време“ и заредени с хъс и ентусиазъм се втурвате в залата да борите излишните килограми на всяка цена, готови да направите компромис с вредните си хранителни навици поне за няколко седмици.

Похвално е решението да вземете мерки, макар и късно. Просто защото трябва да се спортува целогодишно, а не два месеца преди събитие или настъпването на сезон, който ви „разголва“.

По-долу ще споделя с вас най-честите заблуди, в които тънат повечето фитнес ентусиасти.

1. Тренировките трябва да са „смазващи“, за да се постигнат резултати

Повечето хора, които не спортуват активно, се заблуждават, че трябва да тренират на предела на възможностите си, за да постигнат резултати. Да тичаме на пътеката, докато не ни изскочи сърцето, заболи коляното или в най-добрия случай вдигнем кръвно и ни се догади.

Това е като да накарате любител спортист да се подложи на режим и двуразови тренировки, които изпълняват елитните атлети седмици преди подготовките за състезание – прекалено екстремно, нездравословно и невъзможно за изпълнение в дългосрочен план.

Виждайки ветераните в залата, повечето неинформирани трениращи си казват: „Ако това е всичко, през което трябва да премина, за да постигна резултати, по-добре да си пийвам биричка вечер с мезенце.“ Но не бързайте да се обезсърчавате.

Истината е, че тялото се адаптира към стреса и за да извлечем максимален ефект от тренировката, трябва да има прогрес. За нетренираните хора дори минимално физическо натоварване ще има положителен ефект. Постигането на стегнато и добре оформено тяло е маратон, не спринт. Постепенно увеличавайте интензитета на тренировките паралелно със стажа, който трупате в залата. Нелогично е да се хвърляте на 2-часови тренировки в залата, при положение че до преди месец сте правили около стотина крачки на ден (от колата до офиса или дома) и най-тежкото нещо, което сте вдигали, е чашата вино вечер. Рискът от контузии и травми се намалява неимоверно, а повярвайте ми, резултатите ще са същите, ако не и по-добри.

2. Кантарът е всевишната сила , която определя нашия прогрес

Всеки ден, в началото умишлено, после несъзнателно, търсите отговор от кантара за своя напредък и ако сте няколко килограма надолу, денят ви тръгва с усмивка. Но не дай си Боже стрелката да покаже повече, целият ден ще сте като буреносен облак, оплаквайки се на всеки срещнат как сте качили килограми въпреки всичките усилия, които полагате. Може и от яд да хапнете нещо сладичко, поне настроението да си оправите, така и така числото на кантара не помръдва.

Истината е, че има много други измерители на прогреса, които кантарът не отчита, като например изграждането на мускулатура и подобряването на структурата на тялото. Тя се определя от отношението на чистата мускулна маса към подкожните мазнини. Когато изграждате мускул, структурата на тялото ви се променя и същевременно губите мазнини. Стягате се и се оформяте.

Но ако изграждате мускулатура, докато редуцирате подкожните си мазнини, кантарът може и да не отчете това и теглото ви да остане същото в продължение на седмици. Това означава ли, че нямате прогрес? В никакъв случай. Кантарът е непредсказуем. Прости биологични процеси като задържане на вода, нередовен стомах и мускулният гликоген могат да причинят колебания в килограмите. Фокусирайте се над трайно изграждане на здравословни навици, ходете повече, хранете се редовно, осигурете си нужното количество сън и се усмихвайте по-често. Кантарът не може да премери начина, по който се чувствате, но околните могат и всъщност в техните очи ще видите истинската промяна, която сте постигнали за себе си.

3. Ефективните тренировки трябва да включват часове кардио

За да ускорите метаболизма и да запазите мускулната си маса, като помагате на тялото си да гори повече калории, трябва да включите тренировки с тежести, които ще ви помогнат да оформите и приберете проблемните зони.

Тук не отричам ползата от кардио, то е също толкова важно, колкото и силовите тренировки, но за да извлечете максимална полза от тренировките си, то трябва да е само допълнение към тренировъчната ви програма.[[more]]Сега ще попитате защо. Не отслабваме ли точно с кардио?

Ако искате да постигнете резултати, последното нещо, което трябва да правите, е да прекарвате часове на пътеката. Тялото ви се адаптира бързо към този вид натоварване и колкото по-опитни ставате, толкова по-малко влияние оказват кардио тренировките на обиколката на ханша.

Рискът от контузии също е висок, а последното нещо, което бихте искали, е да се върнете към заседналия начин на живот.

45-минутна силова тренировка, съчетана с 20 минути кардио ще е идеалната комбинация за начинаещия трениращ. Придържайте се към бързото ходене на пътека за начало, докато натрупате опит, като постепенно може да започнете да увеличавате степента на натоварване и стигнете до тичане.

Въоръжете се с търпение, усмивка, тренирайте редовно и резултатите няма да закъснеят.

Симеон Кръстев, фитнес инструктор

Симеон Кръстев, фитнес инструктор

Занимава се с фитнес от 6 години, като 3 от тях професионално. В спортната си кариера е тренирал плуване и баскетбол. Специализира във функционални тренировки, ориентирани към премахване на мускулни дисбаланси, болки в кръста, врата и колената. Сертифициран е от ISSA-International Sport Science Association (САЩ). Водил е класове по водна аеробика в чужбина. Състезавал се е в категория „мъжка физика“ в САЩ.