Както казахме вече, има голямо значение не само сред какви мебели живеем, но и с какво ги поддържаме. Естествени мебели, поддържани с естествени по произход продукти, биха направили живота ни една идея по-близо до природата, както и биха намалили вредното влияние на химията не само върху нас и семейството ни, но и върху околната ни среда.
За нелакирани мебели от светло и тъмно дърво може да се използва тиково масло, а за тези от червеникаво е подходящо лененото масло.
С ябълков оцет отлично се почиства силно наслоен прах.
Дъбовите мебели „светват“, ако ги бършете със смес от 1 л бира и масло от сафлор.
Мебели от орех се полират с прясно мляко, след като предварително сте почистили праха.
Полирани мебели не се бършат с влажна кърпа, а се натриват с пчелен восък.
Боядисаните в бяло дървени мебели ще възстановят блясъка си, ако разтворите пречистена креда в топла вода и нанесете сместа върху повърхностите, след което ги полирате с вълнена кърпа. Със същата смес можете да почистите белите си врати и прозорци.
С ябълков оцет отлично се почиства силно наслоен прах.Драскотините по светло дърво изчезват, ако ги намажете с бял вазелин или със смес от 1 ч.л. оцет и 1 ч.л. олио. За по-тъмните мебели комбинацията е червено вино и олио.
При драскотини по светло дърво помага и бяла или бежова боя за обувки. За по-тъмно дърво използвайте кафява, а за абанос – дори черна.
Орехът може да се използва за заличаване на драскотини по орехови мебели, като втривате в тях разполовена ядка.
Петната от вода изчезват, ако ги натриете с паста за зъби. При по-упоритите добавете и малко сода бикарбонат, след което полирайте местата с мека кърпа. Восъка от свещ първо размеквате със сешоар, после отстранявате с кухненска хартия, след което непременно избърсвате повърхността с оцетна вода.
Следи от чаши по дървената маса ще заличите със смес от 1ч.л. краве масло, 1 ч.л. майонеза и малко пепел от цигара.
Цветът и структурата на ореховото дърво са много красиви. За да изпъкнат, от време на време втриваме в тях прясно мляко.