Момичешки тайни

Защо екокожата не е толкова "еко"?

Какво да правим, вместо да купуваме изкуствена кожа?

Защо екокожата не е толкова "еко"?

Снимка: Fashionista.com

Фенове сме на устойчивия начин на живот, натуралната козметика и зелените решения в ежедневието. Естествено, ако можем да спестим на околната среда излишното замърсяване, докато все пак носим любимото си biker яке, ще го направим. Не сме съвсем сигурни обаче колко етична е етичната мода... и оказва се, има защо. 

Ако сте се подхлъзнали по веган тренда, вероятно спестявате на тялото си излишен холестерол (но се консултирайте с професионалист все пак), но дали си струва да превърнете начина си на хранене в цялостна философия за живота? Когато става въпрос за модната индустрия, веган кожата не е просто въпрос на естетика

"Еко" ли е екокожата?

Отглеждането на животни за месо, мляко и кожа оставя еднакъв отпечатък върху околната среда. Много вегани знаят това, а като продължение на отказа си да се хранят с животински продукти, не ги внасят и в гардероба си. Въглеродните емисии, свързани с индустриалното животновъдство, са едни от най-големите замърсители на въздуха. Модната индустрия – и т.нар. "бърза мода" – обаче по нищо не отстъпват на фермите. Въпреки че доста неща са се променили в последните десетилетия, на някои места все още съществува практиката отпадните води от оцветяването на дрехи да се вливат в реките. Такова е например производството на кожени изделия в Бангладеш, където химикалите, с които се обработва кожата, се вливат директно в природните басейни. Не е достатъчно обаче да избягваме дрехите, произведени в там.

Синтетичните материи, сред които е и екокожата, може би щадят животните, но не и околната среда. Ейми Пауни от устойчивата луксозна марка Mother of Pearl обяснява предпочитанието си към естествената кожа, като отбелязва, че да купуваш изкуствена кожа, означава да купуваш пластмаса. Действително, голяма част от синтетичните тъкани на пазара са производни на пластмасата и по продължение – не са биоразградими.

Какво е решението?

Докато Ейми Пауни залага на естествената кожа, обработена по природосъобразен начин, и предлага да търсим устойчиво създадени продукти от естествени материали, други модни линии залагат на иновациите. Modern Meadow разработват лабораторно създадена кожа с надеждата, че все повече брандове ще се обърнат към устойчиви материали, които щадят природата. В новата си Conscious колекция H&M пък разчитат на "кожа", създадена от целулозни нишки, извлечени от листата на ананас. Марката обаче често е критикувана заради условията на работничките във фабриките им, така че, ако етичните практики са важни за вас, ще трябва да прибегнете към задълбочено проучване. 

Най-доброто решение според експерти е да се спрем на естествена кожа (стига да не е обработена в Бангладеш!), която ще носим в продължение на години, или да се обърнем към втората употреба. 

 

А кашмирът е идеалната материя за сутиен