Защо храненето непосредствено преди или след тренировка увеличава протеиновия баланс в тялото и подобрява мускулния растеж? На тези и други въпроси ни отговаря днес нашият гост-автор Страхил Иванов от "Влез във форма със Страхил".
Има много литература, описваща положителните ефекти от предтренировъчното и следтренировъчното хранене, а някои изследвания говорят дори и за т.нар. „анаболен прозорец“ след тренировка.
Какво представлява анаболният прозорец?
Това е период на повишена реакция на тялото към приема на белтъчини след тренировка.
След тренировка мускулите стават по-чувствителни към приема на аминокиселини, подобно на суха гъба, която попива всичко. Таванът на мускулно засищане се повишава и на теория мускулите могат да достигнат по-високи нива на протеинов синтез (т.е. да усвоят повече белтъчини).
Важно е да се каже обаче, че анаболният прозорец по същество не е период на по-висок протеинов синтез в тялото, а по-скоро период на забавено мускулно засищане, което може да доведе до увеличение на протеиновия синтез.
Т.е. – за да подхраним този потенциал за ускорен мускулен растеж, трябва все пак да консумираме белтъчини в рамките на анаболния прозорец. А и не само белтъчини.
Тъй като енергийният прием като цяло, както и някои други хранителни вещества могат да работят ръка за ръка с белтъчините за увеличение на протеиновия баланс в тялото, може да е от полза в анаболния прозорец да се включи и голяма част от общия калориен прием за деня, а не само от приема на белтъчини.
Колко дълго продължава анаболният прозорец?
Определено е важно да отговорим и на този въпрос, защото много хора остават заблудени за продължителността на анаболния прозорец, заради подвеждащия маркетинг на редица хранителни добавки.
Производителите на хранителни добавки за възстановяване и мускулен растеж обикновено се съсредоточават върху периода от време непосредствено след силова тренировка и препоръчват приема им именно тогава – няколко минути до час след тренировка, а това подвежда много от хората, че и анаболният прозорец трае горе-долу толкова.
Всъщност, анаболният прозорец обикновено трае около 24 часа. Като според изследванията, при по-начинаещите в залата (с по-малък тренировъчен опит), този период може да продължи до 72 часа (3 дни) след тренировка. А при опитните спортисти с много тренировъчен опит, анаболният прозорец може да падне под 24 часа.
Има още...
Страхил Иванов
Страхил Иванов е един от най-успешните фитнес треньори в България, помогнал на хиляди хора да променят живота си чрез по-добро хранене и тренировки. Той стои зад Facebook страницата Fit with Strahil и фитнес блога Fitbg.net. Автор е и на две книги – "Трансформирай себе си" и "Мотивирай себе си", в които разкрива своята лична история и споделя ме...