Начин на живот

10 000 крачки на ден? Науката казва друго

Учени установиха, че и по-малка физическа активност е полезна

10 000 крачки на ден? Науката казва друго

снимка: Pexels/ Lisa

Всеки, който се е предал пред новите технологии, като е решил да се е сдобие с нов мобилен телефон, знае какво е чувството да гледа с изцъклен поглед дисплея на телефона и иконката с обувката, която послушно измерва колко крачки е направил през деня. Тази дейност е в състояние да обсеби дори и онези, които твърдят, че притежават особено трезва мисъл.

Чертаенето във въображението на маршрути, с които да достигнем до заветната цел, може постепенно да прерасне в мания. Въпреки препоръките на мнозина фитнес инструктори и диетолози, се оказва, че няма нищо научно в това да се правят 10 000 крачки на ден за здраве или с цел отслабване.

Когато говорим за 10 000 крачки е добре да имаме предвид, че това не е някакво магическо, забулено в мистерия число, а напълно произволно такова, възникнало като рекламна кампания преди десетилетия.

Първоначално идеята за изминаването на 10 000 крачки на ден се заражда като маркетингов лозунг. Представата, че достигането до 10 000 крачки е оптимално, идва от реклама на японски език. Маркетинговият трик е дело на производителя на първия търговски крачкомер, който в крайна сметка наистина имаше успех. Компанията продаде своя продукт, а концепцията стана популярна в целия свят като показател за здравето. Обяснението не е трудно - числото е лесно за запомняне от всеки, а ходенето е достъпна дейност за мнозина.

Всички ние имаме дълбоки фундаментални инстинкти за избягване на ненужна дейност, така че се нуждаем от тези побутвания, за да започнем“, казва палеоантропологът от Харвард Даниел Либерман.

Несъмнено ходенето пеша има множество ползи за здравето на човека, но далеч не е необходимо да си поставяме определена цел, за да видим ползите.   

Проучване от 2019 г. при възрастни жени установява, че тези, които са извървявали по 4400 стъпки на ден, са имали по-ниски нива на смъртност в продължение на четири години, в сравнение с тези, които са ходили най-малко (около 2700 стъпки или по-малко на ден). 

Проучване от 2020 г. пък установи, че предприемането на 8 000 до 12 000 крачки на ден е свързано с по-нисък риск от смърт, в сравнение с 4000 крачки на ден. Изводите от двете проучвания показват, че увеличаването на броя стъпки може да е от полза за нашето здраве, независимо дали сме достигнали магическото число.  

Дори да  изминаваме малко разстояние, полза за здравето гарантирано ще има. Важното е да не се обезсърчаваме, в случай че не достигнем  бленуваните 10 000. Според проучвания, дори 30 минути на ден движение са в състояние да подобрят качеството ни на живот. Добър съвет, ако изберем ежедневие с крачкомер, би бил да си дадем сметка колко изминаваме обикновено – нашето лично темпо и постепенно да започнем да го надграждаме.

 

4 приложения, които всяко момиче трябва да има в телефона си