Всички знаем, че има професии, представителите на които предпочитат да не афишират какво работят, защото моментално се сдобиват с "клиентела" от приятели, искащи безплатна консултация или съвет. Такива често са счетоводителите и адвокатите, но и интериорните дизайнери. Разбрахме го в мига, в който срещнахме Весела Магунска, защото за минути списъкът с въпроси към нея набъбна неимоверно. Защото е вярно, че красотата и стила значат различно за всеки различен човек, но домашният уют или го има или го няма.
Е, представете си, че имате едно-кафе-време в компанията на интериорен дизайнер – какво ще го попитате? Ние започнахме от основите, за да стигнем и до приложимите идеи и професионални съвети. Запознайте се с Весела Магунска.
Какво трябва да завърши човек, за да стане интериорен дизайнер?
Весела Магунска: Нека първо направим едно уточнение – има разлика между декоратор и дизайнер.
Декораторът умело съчетава цветове, форми, текстил, материали и знае да придаде на помещението определено излъчване.
Интериорният дизайнер е не само декоратор, но и специалист с техническо и пространствено мислене, обучен е в ергономия, различни видове конструкции и още какви ли не технически знания.
По същество интериорните дизайнери са ръководители на проекти. Тази роля често изисква твърди лидерски умения при комуникация с изпълнители и екипи.
Интериорният дизайнер довежда идеята до реализация, организирайки процеса, познавайки производството, технологията и партньорите си.
За да си успешен интериорен дизайнер, е нужно да изградиш мислене на шахматист, за да предвиждаш ходовете напред след всяка промяна. Дори да имаш вроден усет за дизайн, без технически знания и опит си оставаш декоратор.
Аз лично завърших Лесотехническия университет, а после работих няколко години като конструктор във фирма за производство на мебели.
След това започнах да проектирам, да виждам идеите си пренесени първо на чертежи и после на живо и с малко смелост основах Mocco Living – моето студио за интериорен дизайн.
В какъв стил е обзаведен собственият ти дом?
Весела Магунска: Домът ми е мястото, където творя. Мебелите са със скандинавски дизайн, с малко корекции от моя страна, функционални и семпли. Избрала съм материали като масив, текстил от конопен плат и лен, големи камъни и много книги и цветя.
Как разбираш какво да предложиш на един клиент, така че да му хареса?
Весела Магунска: Трябва да питаш за насоки, но трябва и да умееш да четеш мисли. Интериорът за мен е като портрет на собственика. Обвързвам идеите с неговите интереси и навици или пък напротив, помагам му да направи промяната, за която вече е готов в живота си. Голяма част от моята работа е интуиция и вдъхновение.
Какво ти се иска да знаят клиентите преди да дойдат при теб?
Весела Магунска: Иска ми се да знаят, че сме един отбор и като такъв трябва да работим, за да постигнем максимални резултати.
Какъв е твоят специалитет в интериора?
Весела Магунска: Много ми е интересно да проектирам за непознати обитатели, с други думи краткосрочни или дългосрочни наематели.
Тенденцията в момента е да се инвестира в жилища, в ремонт и обзавеждане и да се отдават под наем. Обзавеждането за наематели е много интересен процес, защото трябва да се съобразиш с много неизвестни – да създадеш уют, но да не прекаляваш с авторските решения, за да не отблъснеш, да се придържаш към минимален брой мебели, но с функционалности, за които няма да се сетите дори.
Винаги правят впечатление имоти за отдаване под наем, които са обзаведени професионално.
Практическите предложения на Весела Магунска са на следващата страница като например
5 идеи от интериорния дизайнер
Деница Стефанова
Деница Стефанова е повече момиче от града, отколкото журналист, въпреки че има 7-годишен опит зад гърба си в различни медии. Преди време решава да зареже професията и да започне да участва в нещата, които допреди само е отразявала с камера и микрофон или с диктофон и фотоапарат. Днес отново захваща познатите оръдия на труда плюс клавиатурата, за да ни покаже какво е научила от другата страна, да н...