Начин на живот

10 възстановени фасади, които разкриват красотата на София

Специална селекция на Етюд-и-те на София с реновирани сгради в сърцето на столицата

10 възстановени фасади, които разкриват красотата на София

Жилищно-търговска сграда на Барух Мюшолам - бул. ''Христо Ботев'' №95
Снимка: Етюд-и-те-на-София

Нашите приятели от Етюд-и-те-на-София направиха невероятна селекция от красиви софийски сгради с възстановени фасади, които да разкрият позабравената красота на столицата. Обективът ни разхожда между бул. "Христо Ботев" и търговските улици "Пиротска" и "Стефан Стамболов", по непожаления от времето бул. "Мария Луиза", който обаче грижливо крие тайните на Стара София. За да ни пренесе към малките красавици в сърцето на София – улиците "Врабча", "Париж" и "Дунав". И да ни насочи по бул. "Раковски" и пешеходния "Витоша". 

Снимките в галерията не само демонстрират завидни фотографски умения, но и разкриват впечатляващите сгради на града, които ни карат да го преоткриваме и да мечтаем, че съдбата ще е благосклонна и към други образци на архитектурата на София от началото на XX век. Със сигурност трябва да се започне с емблематичната къща на Иван Гешев на бул. "Патриарх Евтимий" №7 и "Къщата с ягодите" на "Сан Стефано" №6, построена през 20-те година на XX век за банкера Димитър Иванов и семейството му. Но има и много други, за които се надяваме да дочакат шанса за нов живот преди да е станало прекалено късно. 

А дотогава да се полюбуваме на приказната трансформация на сградата на "Париж" №1, която е съхранила гения на Никола Лазаров, оставил своя отпечатък не само върху архитектурата на София, но и върху тази на Варна. Той завършва архитектура в Париж и се връща да работи за благото на родината. Довършва сградата на Военния клуб, проектира банята в Плевен, двореца "Врана" и къщата на Петко Бакърджиев във Варна. Заедно с архитект Херман Майер той доизгражда двореца Евксиноград. Творчеството на Лазаров се отличава с богата декорация – барокови форми, дъгови фронтони, кули и балюстради. Негово дело е и друга къща в селекцията – къщата на Андрей Цанков на ул. ''Врабча'' № 9.

Предлагат "Шишман" да стане пешеходна