Начин на живот

11 съвета как да спестите пари, когато пътувате зад граница

Дори да сте проучили възможности за бюджетно пътуване на местно ниво, ваканцията в чужбина е съвсем различна игра

11 съвета как да спестите пари, когато пътувате зад граница

Дори ако вече сте проучили всички възможности за бюджетно пътуване на местно ниво, ваканцията в чужбина е съвсем различна игра. Ако планирате пътуване е повече от сигурно, че сте проверили как да минимизирате по-големите разходи, намерили сте най-евтините полети и имате най-добрата чанта за ръчен багаж.

Това е страхотно начало, но има и допълнителни малки детайли, които могат много да ви помогнат– обменните курсове, таксите за чуждестранни транзакции и дори начина, по който правите вашите резервации.

Независимо дали сте опитен пътешественик, или просто сте резервирали първата си ваканция в чужбина, не винаги е очевидно как наистина да пътувате евтино. За да ви помогнем разпитахме професионални блогъри за пътувания и експерти в индустрията. Ето и съветите, които дават те.

Вземете кредитна карта без такси за чуждестранни транзакции

Представете си, че някой ви спира на летището и ви иска 3% от всичко, което харчите- това се случва когато използвате обикновена банкова карта в чужбина. Тим Лефел, мозъкът зад блога Cheapest Destinations, има някои идеи как да избегнете това. „Вземете кредитна карта без такси за транзакции и дебитна карта, която не ви таксува в допълнение към таксата на местната банка“, съветва той.

Резервирайте активностите си на място

Ако сте от хората, които предпочитат маршрутът ви да бъде начертан, отпечатан и ламиниран, преди да тръгнете, поемете няколко дълбоки вдишвания, преди да продължите да четете. Според Ан Лоури от Part-Time Traveller, „ако организирате изживяване предварително, не винаги получавате най-добрата сделка.“ Тя разказва как при последното и пътуване до Керала, Индия е резервирала екзотично пътуване с лодка онлайн. Когато отишла на място обаче се оказало че цените са доста по-ниски , а лодка може да се наеме в произволен момент.

Обменете парите си, след като напуснете летището

Летището може да изглежда като удобно място за теглене или обмяна на парите ви, но това всъщност е райска територия за високи такси за банкомати и лоши обменни курсове. Пропуснете Travelex, оставете летището зад себе си и вместо това потърсете банкомат в реномирана банка в града.

Плащайте с местна валута, ако използвате карта

В зависимост от местоположението, може да можете да плащате с карта в магазини и ресторанти, въпреки че все пак е добра идея да имате пари в брой. Ако плащате за нещо с карта и постерминалът ви дава тази възможност винаги плащайте в местна валута.

Хранете се на непопулярните за туристи места

Когато огладнеете по време на вашите обиколки, задължително се отклонете се от главните туристически маршрути. Ресторантите в тези райони може да са удобно близо до атракциите, но често са с по-високи цени за храна, която може да не е толкова вкусна. Бъдете особено внимателни с кафенета на места като площада Сан Марко във Венеция или Стария градски площад в Прага, които ще ви наложат такса само за да седнете там.

Проверете как стои въпросът с мобилните и телефонни услуги

Колкото и да изглежда ясно, мнозина пропускат да проверят как стои въпроса при пътуване в чужбина и се оказва, че нямат роуминг и после плащат солени сметки.

Опитайте да се пазарите, където е подходящо

„Твърде много хора се страхуват от този вид договаряне на цената, но това е напълно приемливо в много култури“, казва Ан Лоури от  Part Time Traveller и съветва да мислите за това като за забавна игра. Имайте предвид, че пазарлъкът често не се ограничава до пазари и улични сергии.

Според Моника Стот от The Travel Hack, „можете да преговаряте за цената на таксита, обиколки, преживявания, хотели… общо взето всичко. Ако сте отседнали в хотел за повече от три или четири нощувки, поискайте отстъпка или дори петата си нощувка безплатно” съветва още тя.

Проучете местните обичаи за даване на бакшиши

Не приемайте, че трябва да давате бакшиши в други страни по начина, по който го правите у дома. Проучете местните обичаи за даване на бакшиши, преди да тръгнете, или разпитайте, когато пристигнете. В някои страни изобщо не се очаква да дадете бакшиш, а на други места бакшишът обикновено е включен в сметката.

Внимавайте с цените на такситата

„Никога, никога не се качвайте на такси, без да сте се споразумели за цената или да сте проверили каква е официалната тарифа” казва Джаки Норс, която е прекарала повече от 15 години на пътя като The Budget Minded Traveler. И Мат Карстен от Expert Vagabond съветва преди да спрете такси, да „попитате  на рецепцията на хотела или хостела колко трябва да струва пътуването”, за да избегнете възможността да ви измамят.

Винаги е по-добре да се придържате към официалните таксиметрови компании, които обслужват градовете, все по-полулярни са и услугите Uber или Lyft.

Изберете хотелска стая, която е напълно в рамките на бюджета ви

Всички сме били изкушени. Преглеждате опциите за хотели онлайн и намирате такъв, който изглежда по-хубав, отколкото можете да си позволите, и цената е почти по джоба ви. Какво следва обаче- ще платите повече за паркинг, повече за всичко в минибара, повече в бара и ресторантите.  Вместо това решете от кои удобства спокойно можете да се откажете и резервирайте стая, която попада удобно в бюджета ви. По този начин, ако възникнат неочаквани разходи, знаете, че те няма да навредят много на портфейла ви.

Бъдете дружелюбни

Опитните туристи дават един прост съвет-бъдете приятелски настроени. Не се дръжте така, сякаш сте нещо повече и всичко ви се полага когато сте в нова непозната  култура и среда. А и е важно да осъзнаете, че приятелските взаимоотношения с непознатите, които срещате по време на пътуването си, са част от това, което ще го направи толкова запомнящо се.