Начин на живот

3 филма, които ни вдъхновяват да бъдем по-добри родители

Или колко е важно ранното детско развитие

Навлизаме стремглаво в третата Covid-19 вълна в България и докато се борим с хоумофиса, дистанционното обучение и вечно отрупаната със съдове мивка… е време да откраднем и частичка време, за да си припомним какво ни кара да бъдем щастливи – семейството.

Днес ви представяме нашата селекция от класически филми, които не спират да ни вдъхновяват с безкрайната си мъдрост и напътствия, или пък комично ни показват какво да не правим, що се отнася до възпитанието на нашите деца. Едно обаче е сигурно – първите седем години от нашия живот си остават най-важни, независимо от всичко.

А след селекцията ни ще разберете повече и за една значима инициатива, която всеки може да подкрепи според възможностите си, за да помогне на много дечица да изживеят детството, което заслужават...  

"Виж кой говори"

Ако никога не сте гледали този филм преди да станете родители, най-вероятно не сте си представяли какво би казало бебето ви, когато го храните, преобувате или просто гледате телевизия. "Виж кой говори" беляза цяло поколение като показа нещо много простичкo, а именно че всеки от нас има глас и заслужава да го използва и да бъде чут.

"Мисис Даутфайър"

Всяко дете обожава този филм, дори и тези, които отдавна са пълнолетни. Няма нищо по-истинско от желанието на един баща да бъде близо до своите деца. А когато намесим и щипка хумор, то тогава имаме гарантирано забавление с добра поука. Готови сме на всичко за хората, които обичаме.

"Родители"

Тази оригинална комедия за съвременния живот и вечните отговорности около отглеждането на деца отваря очите ни за изпитанията на родителството от различни гледни точки. Стане ли дума и за разнообразните взаимоотношения в едно голямо семейство обаче, нещата стават дори по-интересни. Родителството е баланс.

Е, забелязвате ли тенденцията във филмите, които изредихме? Неслучайно отбелязахме значението на първите седем. Това е времето, от нашия живот, което посвещаваме изцяло на учение и игра. Повярвайте ни, играта е много повече от шанс за забавление. Тя е доста сериозна част от развитието и здравето на всеки човек, дори и родителите. От залъгалките до класическата криеница,


разнообразните форми на игра обогатяват мозъка, тялото и живота ни по редица важни начини.

Играта както с родители, така и с връстници е от ключово значение за изграждането на процъфтяващи детски мозъци, тела и социални връзки – всичко важно в днешния свят. Забавлението може да подобри способностите за планиране, организиране, разбиране с другите и регулиране на емоциите. Освен това играта помага за езика, математиката, социалните умения и дори за справяне със стреса.

Времето, с което децата разполагат за веселба, обаче намалява от десетилетия.

Плътно структурираните семейни и училищни графици, повече родители, работещи извън дома, по-малко безопасни места за игра и нарастващото използване на медиите и времето пред екрана са сред причините. 

А дали не трябва педиатрите да предписват "рецепта за игра" при всяко посещение на дете до 2-годишна възраст? Както и лекарите да не спират да съветват родителите да търсят качествени забавачки или предучилищни програми, които включват игрови подходи към ученето?

Нашият отговор е "да"! И фондация "За нашите деца" е организация, която не спира работа в посока ранно детско развитие. Мисията й е да осигури щастливо детство за все повече деца в България. 

За 28 години фондацията успява да подкрепи над 14 000 деца и семейства в риск.

Екипът от професионалисти работи в партньорство с децата, семействата, местната и изпълнителната власт. И всичко това в името на щастието на малките. Специалисти от здравния, образователния и социалния сектор обединяват усилия, за да предоставят пълния набор от услуги, в подкрепа на трудностите, които най-малките срещат в своето развитие. Така помагат и на тях, и на техните родители. 

Скоро предстои откриването на "Комплекс за ранно детско развитие" в Пловдив, чрез който Фондацията ще предоставя и развива разнообразни социални услуги за постигане на оптимално развитие на децата, подкрепа за сигурна семейна среда и преодоляване на рисковете за живота и здравето. 

Комплексът ще се помещава на територията на емблематична сграда с богата история – първото в България сиропиталище "Рада Киркович".

От снимките в галерията ни се вижда поразителната разлика между "преди" и "след" намесата на фондацията. 

За да успеят усилията на "За нашите деца" да се увенчаят с успех, са необходими вдъхновени съмишленици и партньори, които осъзнават нуждата от инвестиция в общото бъдеще и споделени ценности.

Необходими са още 150 000 лв., за да бъде завършено изграждането на Комплекса. Това е още една стъпка напред, в посока най-ценната инвестиция - в ранното детско развитие, което вече отдавна трябва да е основен национален приоритет. 

Станете част от промяната като дарите средства на https://www.detebg.org/bg/plovdiv/.

Такъв център вече е изграден в София. Голямата цел на Фондацията е да изгради Комплекси за ранно детско развитие във всички по-големи градове в България. А това зависи колкото от тях, толкова и от нас.