Начин на живот

3 инфлуенсърки за ограничаването на ретушираните снимки в Инстаграм

"Нуждаем се от този закон"

3 инфлуенсърки за ограничаването на ретушираните снимки в Инстаграм

Снимка: Madeleine Pedersen/BBC

Нашите представи за това какво е женската красота са все по-увредени. Вирнати дупета, сочни устни, плоски кореми, безупречна кожа, дъъълги крака - всичко това ни се натрапва в социалните мрежи, най-вече Инстаграм, ежедневно и е лесно да се заблудим, че жените просто така си изглеждат, въпреки че огледалото ни показва друго. Знаем, че съществуват десетки програми за ретуш, корекция, поставяне на филтри и дори удължаване на крака, но въпреки това бавно, но сигурно започваме да се потискаме от перфектните женски образи, които ни се усмихват с искрящо бели зъби от снимките

Новият закон в Норвегия цели именно това - да съхрани самочувствието на жените, като задължи инфлуенсърите да посочват, когато даден кадър е бил редактиран. Така страната опитва да се справи с нереалните стандарти за красота. Мярката ще важи зa вceки инфлуeнcър, кoйтo пoлучaвa финансови пocтъплeния oт cвoитe публикaции.

Вceки рeтуширaн кадър ще се oтбeлязвa c мaркa, пoдгoтвeнa oт прaвитeлcтвoтo.

Това ограничение ще важи не само за лидерите на мнение, но за актьорите, певците и публичните личности, които рекламират продукти онлайн. Дали и други държави са готови да въведат подобно законодателство - не знаем. Но можем да видим какви са становищата на 3 популярни инфлуенсърки от Норвегия и Великобритания по въпроса.  

"Нуждаем се от този закон"

26-годишната Мадлен Педерсен от град Мос, разположен на брега на Северно море, е влиятелна в Инстаграм. Тя казва пред Newsbeat, новинарската радиопрограма на BBC, че е "крайно време" правилата да бъдат променени и се надява законът да помогне на младите хора да спрат да се сравняват с нереалистични изображения. "Има толкова много хора, които не са сигурни във външния си вид, в тялото или лицето си", подчертава тя.

"Преди време и аз съм се борила с комплекси относно тялото ми, именно заради Инстаграм."

"Най-лошото е, че дори не знам дали другите момичета, чиито профили съм разглеждала, са редактирали снимките си, или не. Ето защо всички ние се нуждаем от отговори и имаме нужда от този закон."

Мадлен не "чувства нужда" да редактира начина, по който изглежда в публикациите си, а те достигат до аудитория от над 90 000 души. Тя променя светлината, цветовете и яркостта, за да получи "по-добър вайб", но казва, че никога не би използвала приложение, за да промени начина, по който изглеждат лицето и тялото й.

Мадлен смята още, че новите изисквания ще означават, че инфлуенсърите в Норвегия по-рядко ще редактират своите снимки, тъй като ще бъдат смутени да признаят, че това, което показват не е реалният им външен вид.

Има и още...


"Не е добре обмислено"

Ейрин Кристиансен, 26-годишна инфлуенсърка от Берген, Норвегия, е съгласна, че новият закон е "стъпка в правилната посока", но смята, че не всичко е "добре обмислено".

"За мен изглежда по-скоро като пряк път за отстраняване на проблем, който всъщност няма да се подобри."

"Проблемите с психичното здраве са повече причинители от една редактирана снимка и този бадж върху снимките на рекламните постове няма да промени начина, по който наистина се чувстват младите момичета и момчета според мен", казва Ейрин пред Newsbeat.

Проучване на британски депутати миналата година установи, че по-голямата част от младежите под 18 години казват, че изображенията в социалните медии са "изключително влиятелни" за представата им относно човешкото тяло, посочва BBC в отговор.

Само 5% от хората под 18 години в проучването заявяват, че не биха помислили за промяна на външния си вид, чрез неща като диета или операция. Ейрин споделя, че не редактира начина, по който изглежда на снимките, но се заиграва със "светлини и цветове", за да улови "настроение".

"Социалните медии са тук, за да останат."

"Вярвам, че трябва да се съсредоточим повече върху това как можем да се научим да бъдем избирателни в това, което виждаме, и да научим как наистина работят социалните медии", казва още тя.

И още...


В началото бе Фотошоп

Ем Кларксън, инфлуенсърка от Лондон, се съгласява, че е важно да бъдем избирателни по отношение на това, което виждаме. 26-годишната британка публикува нередактирани снимки и често говори за вредата от филтрите и приложенията за редактиране. Но тя не винаги е била такава.

"Когато бях на 16, изтеглих Фотошоп и се научих как да боравя с програмата, за да мога да кача една моя бикини снимка във Фейсбук", споделя тя.

"Знам, че ако тези приложения за редактиране бяха съществували, когато бях толкова нещастна в тялото си, колкото и тогава, щях да ги използвам на 100%."

Когато е била по-малка, за Ем е било трудно да се сравнява с жените, които е виждала на кориците на списания - но се е случвало около два пъти седмично.

В момента тя се тревожи за по-младите хора в Инстаграм, които виждат редактирани снимки "50, 100 пъти на ден, всеки ден".

Според нея правителството на Обединеното кралство трябва да вземе въпроса "по-сериозно" и да приеме закон, подобен на норвежкия.

"Всички показатели сочат за проблеми с психичното здраве, тревожни разстройства, хранителни разстройства - всичко това се увеличава", казва Ем пред BBC.

"Не можем да кажем на хората да спрат да редактират снимките си, това не е осъществимо. Но да им кажем "ако ще го правите, трябва да сте честни" - това е страхотно."
 

 

Селфи самочувствие: за момичетата и техните образи онлайн