Начин на живот

4-дневната работна седмица е новият еко тренд

Все по-набиращата популярност идея

4-дневната работна седмица е новият еко тренд

Снимка: Judit Peter from Pexels

Все по-набиращата популярност идея за 4-дневна работна седмица досега разглеждаше ползите върху психическото здраве и работоспособността на служителите. Оказва, че ефектите са много повече, включително и екологични ползи, от които все повече компании са заинтересовани. 

Британска компания, занимаваща се с екологични проекти, решила да даде бонус почивен ден на екипа си поне веднъж в месеца и да изследват ефекта върху природата. Условието било в почивния ден служителите да вършат доброволческа дейност по техен избор. Така забелязали, че много от новите им служители вече прекарват свободното си време като доброволци - например в компании за опазване на диви животни, градинарство или различни хобита на открито.

Когато хората работят по-малко, те имат повече свободно време за устойчиви дейности, които често отнемат повече време. В това число спортуване, време на вън, разходки, срещи с приятели, пътуване с обществен или велосипеден транспорт, туризъм, градинарство, различни хобита.

Миналата година компанията Tyler Grange предприе това, което някои биха видели като много по-радикална стъпка и предлага на служителите си 1/5 от работната им седмица като почивка. Мениджърите с изненада установили, че резултатите на производителността на труда на екипа се е повишила с 22%, но са измерени и други резултати: по-кратката работна седмица се отразява благоприятно на въглеродния отпечатък на компанията.

При 4-дневната работна седмица екипът ни генерира средно 21% по-малко въглеродни емисии само от елиминирането на пътуването с кола до работа“, казва Тайлър Грейндж, основателят на еко компанията.

Така движението 4 Day Week Global акцентира върху пилотни проекти в САЩ и Ирландия, докато публичният сектор в Исландия и компании в Испания, Швеция, Белгия, Япония и Нова Зеландия вече са тествали въздействието на по-кратка работна седмица. Тестовете във Великобритания са включили повече от 60 фирми и организации, които заключават, че по-кратката работна седмица се отразява благоприятно на планетата.

Джулиет Шор, икономист и социолог в Бостънския колеж смята, че по-кратката работна седмица е ключова за намаляване на въглеродните емисии, към които се стреми целият свят за намаляване на парниковия ефект. 

Вижте как на следващата страница...


10% по-малко работни часове се отразяват като 8,6% спад на въглеродния отпечатък, според проучване с участието на Schor от 2012 г.

Тези намалени проценти работно време се изчисляват и като по-малко време за пътуване до работа, по-малка консумация на електричество, отопление , интернет, комуникации и други дейности на работата, които оставят своя въглероден отпечатък. И ако тези числа са впечатляващи за Великобритания, в САЩ статистиката е още по-изумителна:

В проучването в САЩ през 2022 г. спадът на въглеродния отпечатък от 4-дневната работна седмица е от 3,56 на 2,59 часа седмично или с 27% намаление. По—малко работа, по-малко потребление на интернет

4-дневната работна седмица =  по-ефективна комуникация

Големите центрове за съхранение на данни отбелязват, че 4-дневната работна седмица се отразява и като намалена консумация на електроенергия от поне 50 000 домове и това е още една значителна победа. Например, ако в петък фирмата не работи със същите обороти, то трафикът на данни има значително въздействие върху въглеродните емисии, вероятно дори по-важно от спада в пътуванията до офиса. Най-много трафик на данни се осъществява по вътрешните канали на комуникация, които често пъти са и не толкова ефективни, колкото личните контакти лице в лице.

Подобряването на ефективността чрез избягване на прекомерната работа е смисълът на 4-дневната работна седмица. А ефективността също е свързана с енергията. Повече почивни дни могат да доведат до по-енергийно ефективни служители.

Сред почти всички компании, участвали в тестовете във Великобритания резултатите са положителни: по-кратката работна седмица е благословия за бизнеса, а и за околната среда.

Още едно интересно явление в сферата на работата