Начин на живот

6 грешки в интериорния дизайн, които да избегнем

Изданието „Vogue“ попита някои от най-добрите интериорни дизайнери в света за най-често срещаните грешки в интериорния дизайн, които срещат, и как да се уверите, че те няма да се случва и на вас

6 грешки в интериорния дизайн, които да избегнем

снимка: hmhome/ Инстаграм

На мнозина от нас се е случвало да направят грешна стъпка в обзавеждането на жилището си. След като сме провели обстойно проучване, инвестирали сме време в търсене на модели, марки и материи, често сме убедени, че сме открили това, което приляга най-добре на нашия дом. Накрая то пристига, внимателно го разопаковаме от кутията, чакаме цялата прах от опаковките да се вдигне, а когато гледката се намества пред очите ни, нещата не са такива, каквито сме си ги представяли. 

Изданието „Vogue“ попита някои от най-добрите интериорни дизайнери в света за най-често срещаните грешки в интериорния дизайн, които срещат, и как да се уверите, че те няма да се случва и на вас.

Изборът на естетиката пред комфорта

Опитайте се да отидете в шоурума и да тествате, като седнете / легнете върху мебелите. Вземете със себе си съветник, който също да даде мнение. Гледайте на обзавеждането като на бъдеща инвестиция, за която удобството е водещо. Тествайте, преди да купите! – съветват експертите.

 

Не поемате рискове

Според някои интериорни дизайнери, най-голямата грешка, която хората правят, е да не поемат рискове. Причината? Те се страхуват да опитат нещо ново или да заложат на нещо, което им е трудно да си представят. Този процес води до уеднаквяване на интериора при хората. Съветът ба експерти е да отделите малко време, преди да започнете, да съберете снимки и изрезки на мебели, които харесвате, да тествате цветовете на боята и да ги разгледате по различно време на деня при различна светлина, може би дори в различни сезони. Чак тогава действайте.

 

Твърде малки или твърде големи мебели

Да имаме ясна представа за размерите винаги е предизвикателство, дори и за опитни дизайнери. Често се наблюдава следният проблем – хората поставят нещо наистина миниатюрно или пък залитат в другата крайност – залагат на огромни мебели в стая, което  лишава от фунцкионалността на помещението и отнема от симетрията и естетичния й вид. Ако знаете, че имате нужда от голяма секция, не забравяйте да помислите за размера на масичката за кафе и килима, които ще се съчетаят с нея. Килим с по-малки размери вероятно ще изглежда като пощенска марка, съчетан с повечето модерни секции.

Има още...


Лошо осветление

Детайл, който много хора са склонни да пренебрегват, е осветлението. То играе огромна роля в начина, по който хората възприемат дадено пространство. Например - цветът на стената на запалена лампа може да изглежда много различно от същия цвят при естествено осветление. Ако домът ви е тъмен, можете просто да изпробвате няколко крушки (с топла или студена светлина според пространството) или да поставите чифт аплици, за да направите пространството по-светло, както и като акцент – над картина.

Излишък

Твърде много шарки, цветя, щампи навсякъде разконцентрират погледа. Коко Шанел е казала:

“Преди да излезеш от вкъщи, винаги махни един аксесоар.”

Този принцип спокойно може да бъде приложен и към интериорния дизайн.

Неправилно окачени картини

Грешка е да поставим произведение на изкуството твърде високо. По някаква причина повечето хора смятат, че трябва да поставят изкуството по-високо и по този начин да изглежда по-важно. Истината е, че една хубава картина трябва да е на нивото на очите, за да сте в състояние да я разгледате обстойно. За да избегнете статичност, може да разнообразите с няколко малки картини на една стена.

 

„Просто ей така“: Интериорите също ни харесват